14-04-2022

NIKON PUBLIKUJE NOWE OPROGRAMOWANIE APARATÓW SERII Z ORAZ WPROWADZA KARTĘ PAMIĘCI O DUŻEJ POJEMNOŚCI

Nikon z przyjemnością informuje o opublikowaniu nowego oprogramowania flagowego aparatu bezlusterkowego Z 9 oraz aparatów bezlusterkowych Z 7II i Z 6II. Oprogramowanie w wersji 2.0 dla aparatu Z 9 zapewnia dostęp do wielu udoskonaleń i funkcji, poszerzających możliwości aparatu i utrzymujących jego szczytową formę, zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania. Oprogramowanie układowe w wersji 1.4 dla aparatów Z 6II i Z 7II zapewnia lepsze ustawianie ostrości podczas fotografowania i filmowania. Ponadto Nikon wprowadza dziś na rynek kartę pamięci CFexpress (typu B) o pojemności 660 GB, która z łatwością poradzi sobie z nagrywaniem filmów w wysokiej rozdzielczości oraz wykonywaniem zdjęć seryjnych z fenomenalną szybkością przy użyciu aparatu Z 9.

Oprogramowanie w wersji 2.0 dla aparatu Z 9 oferuje osobom nagrywającym filmy znaczne ulepszenia. Filmowcy będą mogli rejestrować bezpośrednio w aparacie materiały wideo RAW 8,3K/60p oraz niewiarygodnie ostre filmy 4K/60p Ultra HD z nadpróbkowaniem w rozdzielczości 8K1. Dzięki obsłudze kodeka ProRes RAW HQ (w rozdzielczości 4K/60p) i nowego formatu N-RAW firmy Nikon (w rozdzielczości do 8K/60p i 4K/120p), będzie też możliwe nagrywanie bezpośrednio w aparacie z 12-bitową głębią kolorów. Inne nowe funkcje, które stanowią odpowiedź na prośby profesjonalistów filmujących aparatem Z 9, obejmują monitor kształtu fali, czerwony wskaźnik kadru REC oraz indywidualnie konfigurowane menu do wygodnego wyświetlania ustawień wideo podczas nagrywania.

Oprogramowanie układowe w wersji 2.0 dla aparatu Z 9 oferuje również udoskonalenia istotne dla fotografów. Po aktualizacji można indywidualnie dostosować ustawienia AF, korzystając z maksymalnie 20 wybieranych konfiguracji szerokiego pola AF, a także włączyć wyższą częstotliwość odświeżania (do 120 kl./s) jasnego (3000 nitów) wyświetlacza wizjera elektronicznego aparatu. Inne nowe funkcje obejmują zapis serii zdjęć przed wyzwoleniem migawki oraz możliwość przywoływania ustawień ostrości kilkoma przyciskami aparatu.

Oprogramowanie w wersji 1.4 dla aparatów Z 6II i Z 7II zawiera udoskonalony algorytm automatycznego wyboru pola AF, poprawiający ustawianie ostrości na obiektach pierwszego planu, które znajdują się w centrum kadru. Ponadto dzięki liniowemu ręcznemu ustawianiu ostrości filmowcy mogą z niezwykłą dokładnością odwzorować zmianę ustawienia ostrości z punktu A na punkt B. Oba aparaty są też kompatybilne z pilotem zdalnego sterowania Bluetooth Nikon ML-L7.

Nikon informuje dziś także o wprowadzeniu nowej karty pamięci CFexpress (typu B) o pojemności 660 GB, która jest kompatybilna z aparatem Z 9. Karta ta została opracowana, aby sprostać wymaganiom związanym z rejestrowaniem zdjęć w trybie seryjnym szybkim i nagrywaniem filmów w rozdzielczości powyżej 8K z dużą liczbą klatek na sekundę oraz zapewnia prędkość odczytu do 1700 MB/s i prędkość zapisu do 1500 MB/s.

OPROGRAMOWANIE UKŁADOWE W WERSJI 2.0 DLA APARATU Z 9 — DOSTĘPNE W CENTRUM POBIERANIA NIKON OD 20 KWIETNIA 2022 R.

Rejestrowanie bezpośrednio w aparacie filmów w rozdzielczości 8,3K/60p: wewnętrznie rejestrowanie wyjątkowo płynnych filmów 8,3K w formacie RAW z szybkością 60p. Nagrywaj w formacie N-RAW, aby rejestrować filmy w ultrawysokiej rozdzielczości 8,3K (8256×4644) z wykorzystaniem całej szerokości matrycy aparatu Z 9.

Materiały 4K UHD z nadpróbkowaniem z rozdzielczości 8K: nagrywaj niewiarygodnie ostre filmy 4K/60p Ultra HD z nadpróbkowaniem z rozdzielczości 8K.¹

Nagrywanie bezpośrednio w aparacie filmów w 12-bitowym formacie RAW: z wykorzystaniem kodeka ProRes RAW HQ (w rozdzielczości do 4K/60p) lub nowego formatu N-RAW firmy Nikon (w rozdzielczości do 8K/60p i 4K/120p).

Monitor kształtu fali: szybko sprawdzaj ekspozycję w trudnych warunkach, niezależnie od tego, czy używasz formatu N-Log, czy RAW.

Indywidualnie konfigurowane menu i: jednoczesne wyświetlanie na monitorze głównych ustawień wideo. Sprawdzaj rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę na górnym ekranie aparatu. 

Czerwony wskaźnik kadru REC: po naciśnięciu przycisku nagrywania wideo na monitorze pojawia się czerwona ramka REC.

Nieruchome ujęcia 8K: z maksymalnie 10-sekundowego fragmentu materiału 8K można wyodrębnić kolejne nieruchome ujęcia o wysokiej rozdzielczości.

Maksymalnie 20 wybieranych konfiguracji szerokiego pola AF: utrzymuj ostrość na akcji, unikając ustawiania ostrości na stałych przeszkodach, takich jak siatki tenisowe czy płotki lekkoatletyczne.

Wizjer elektroniczny — częstotliwość odświeżania do 120 kl./s: w połączeniu z jasnym (3000 nitów) wyświetlaczem wizjera elektronicznego aparatu. Idealny do fotografowania szybko poruszających się obiektów, takich jak samochody wyścigowe.

Przywołania ustawień ostrości: ustawienia ostrości można przypisać do kliku przycisków aparatu — każdy przycisk może przywołać inne ustawienie ostrości albo to samo ustawienie.

Zapis serii przed wyzwoleniem migawki: rejestruj zdjęcia przez maksymalnie 1 sekundę przed pełnym naciśnięciem spustu migawki. Można też ustawić zapisywanie serii przez maksymalnie 4 sekundy po zwolnieniu spustu migawki.

To nie wszystko! Pełną listę zmian w wersji 2.0 oprogramowania sprzętowego zamieszczono w Centrum pobierania firmy Nikon.

Oprogramowanie w wersji 1.4 dla aparatów Z 7II i Z 6II — dostępne w Centrum pobierania firmy Nikon (Z 7II / Z 6II) od 20 kwietnia 2022 r.

Udoskonalony automatyczny wybór pola AF: lepsze wykrywanie obiektów pierwszego planu w centrum kadru i ustawianie na nich ostrości.

Liniowe ręczne ustawianie ostrości: filmowcy mogą dokładnie odwzorować zmianę ustawienia ostrości z punktu A na punkt B.

Współpraca z pilotem zdalnego sterowania Bluetooth ML-L7 firmy Nikon: umożliwia sterowanie głównymi funkcjami aparatu podczas zdalnego fotografowania. Pilot ma oddzielne przyciski spustu migawki oraz nagrywania wideo.

Odwiedź Centrum pobierania firmy Nikon, aby pobrać oprogramowanie w wersji 1.4 dla aparatu Z 7II lub oprogramowanie w wersji 1.4 dla aparatu Z 6II.

¹ Można nagrywać materiał 4K UHD z nadpróbkowaniem z rozdzielczości 8K z użyciem formatów FX [4128×2322 60p/50p] lub [3840×2160/60p/50p].

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka na całym świecie ceniona jest za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych. Rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon oraz obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych.

Firma Nikon odgrywa też czołową rolę w rozwoju kultury fotografii. Od lat umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt marki pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie.

Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach. Jest to możliwe dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej oraz zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, do których należą inicjatywy takie jak AkademiaNikona.pl czy SzerokiKadr.pl. Więcej informacji na temat produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie nikon.pl.