28-10-2021

Nikon ogłasza flagowy aparat Z 9

Najbardziej zaawansowany aparat bezlusterkowy firmy Nikon jest przeznaczony dla osób przesuwających granice profesjonalnego fotografowania

Nikon informuje o wprowadzeniu modelu Z 9, najbardziej zaawansowanego flagowego korpusu jaki do tej pory powstał. Z 9 to znaczący krok zarówno dla firmy Nikon, jak i dla profesjonalnego fotografowania. Bezlusterkowiec ten wyposażony jest w nową, pełnoklatkową, warstwową matrycę CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli, zaprojektowaną przez inżynierów firmy Nikon i ultraszybki procesor EXPEED 7. Jest wyposażony w najbardziej zaawansowany system autofokusa i śledzenie 3D firmy Nikon, najlepsze w swojej klasie funkcje nagrywania filmów, wyjątkowy wyświetlacz wizjera elektronicznego, a ponadto umożliwia wykonywanie zdjęć z prędkością do 120 kl./s z pełnym autofokusem i pomiarem ekspozycji oraz ma wiele innych zalet.

Wraz ogłoszeniem informacji o aparacie Z 9 Nikon informuje też o pierwszym superteleobiektywie zmiennoogniskowym z serii Z NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S oraz adapterze do mocowania FTZ II, zapewniającym jeszcze większą użyteczność niż dotychczasowy adapter FTZ.

Nikon Z 9 jest przeznaczony dla osób przesuwających granice profesjonalnego fotografowania i filmowania. Idealnie nadaje się dla profesjonalistów zajmujących się fotografią przyrodniczą, sportową i reportażową, którzy wymagają wyjątkowego wizjera elektronicznego, AF, komfortu obsługi, a także wytrzymałości, przewyższającej nawet lustrzankę D6. Nikon Z 9 jest stworzony również dla profesjonalistów specjalizujących się w fotografii modowej i komercyjnej, aby w pełni pokazać kreatywność zarówno w zdjęciach, jak i filmach o wysokiej rozdzielczości. Idealny jest także dla filmowców, którzy chcą uzyskać wysoką jakość materiałów w wydajnych i uniwersalnych środowiskach produkcyjnych.

Z 9 to najbardziej zaawansowany aparat, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy. Przewyższa on wszystko, co jest dostępne dzisiaj” — powiedział Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe. „Niewiele aparatów rzeczywiście zasługuje na miano rewolucyjnego, a to jest jeden z nich. Dzięki niezwykłej wydajności procesora, szybkości, technologiom opartym na sztucznej inteligencji oraz ergonomii aparatu Z 9 fotografowie mogą jak nigdy dotąd sprostać wyzwaniom związanym z oświetleniem, obiektem i środowiskiem pracy. Profesjonaliści będą mogli osiągnąć nowy poziom w swojej pracy korzystając z zalet technicznych tego aparatu”.

Główne zalety aparatu Z 9

Najlepszy w swojej klasie AF z doskonałym śledzeniem

493-polowy system AF obejmuje 405 pól AF z automatycznym wyborem – pięć razy więcej niż w aparacie Z 7II – a 10 trybów pola AF pozwala zoptymalizować konfigurację AF dla każdego zadania. Z kolei sztuczna inteligencja oparta na algorytmach głębokiego uczenia pozwala na najbardziej zaawansowane, jednoczesne wykrywanie nawet dziewięciu różnych typów obiektów. W połączeniu ze śledzeniem 3D – pierwszym wśród aparatów bezlusterkowych firmy Nikon – pomaga uchwycić każdy kluczowy moment. Od ludzi i ich charakterystycznych cech po zwierzęta i pojazdy. Nikon Z 9 rozumie, co jest fotografowane i natychmiast reaguje na zmiany pozycji, orientacji lub prędkości obiektu.

Rewolucyjne możliwości nagrywania filmów

Dzięki niewiarygodnym możliwościom przetwarzania obrazu aparat Z 9 pozwala użytkownikom na rejestrowanie na nośniku w aparacie znakomitych pełnoklatkowych filmów 8K 24p do 60p, jak również 4K 24p do 120p, a także filmów poklatkowych. Materiał wideo 8K z szybkością 30p można nagrywać przez około 125 minut, co stanowi najdłuższy czas rejestrowania filmów wśród aparatów bezlusterkowych. Co więcej, dostępne jest nagrywanie w formacie ProRes 422 HQ, który spełnia wymagania wielu typów produkcji filmowych. W opracowaniu jest uaktualnienie oprogramowania sprzętowego, które pozwoli na nagrywanie wyjątkowo płynnych filmów 8K w formacie RAW z szybkością 60p. Rejestracja ujęć filmowych jest wspomagana przez pełne śledzenie AF/AE oraz AF z wykrywaniem oczu, a jednocześnie nowy format N-RAW umożliwia utrzymanie akceptowalnych rozmiarów plików.

Ogromna prędkość

Aparatem można zarejestrować ponad 1000 zdjęć w pełnej rozdzielczości i formacie RAW z szybkością 20 kl./s w jednej serii. Możliwe jest również fotografowanie z prędkością do 120 kl./s z przy rozdzielczości 11 mln pikseli (JPEG Normal), z pełną wydajnością AF/AE w nowym trybie C+. Największa na świecie szybkość skanowania matrycy praktycznie eliminuje zniekształcenia spowodowane zapisem liniowym, do tego stopnia, że mechaniczna migawka została usunięta. Czasy otwarcia migawki 1/32000 s w połączeniu z możliwością fotografowania z czułością ISO 64 zapewniają niesamowitą głębię ostrości podczas fotografowania jasnymi obiektywami NIKKOR Z, nawet w ekstremalnie silnym świetle.

Stała widoczność w czasie rzeczywistym

Aparat Z 9 jest wyposażony w najjaśniejszy (3000 nitów) wyświetlacz wizjera elektronicznego z technologią dwustrumieniową, która gwarantuje stałą widoczność w czasie rzeczywistym bez żadnego efektu przesłonięcia, a tym samym pomaga uchwycić każdą chwilę. Wyświetlacz aparatu Z 9 zapewnia naprawdę ciągły widok w czasie rzeczywistym, przez co użytkownik może zobaczyć każdy ruch obiektu lub najmniejszą zmianę w fotografowanej scenie.

Ergonomia i wytrzymałość

Kolejna cecha „pierwsza” w Nikonie Z 9 to odchylany monitor z 4-osiową regulacją w pionie i poziomie, pozwalający fotografom dostosować się do wymogów chwili poprzez szybkie i elastyczne kadrowanie. Nikon Z 9 to profesjonalne narzędzie w każdym calu, a jego ergonomię, w tym rozmieszczenie przycisków, dopracowano i udoskonalono z uwzględnieniem opinii profesjonalnych fotografów. Ponadto pod względem wytrzymałości przewyższa lustrzankę D6, dzięki czemu użytkownicy mogą uchwycić wszystko, nawet w trudnych warunkach. Nowy przycisk trybu AF umożliwia użytkownikom przełączanie trybu AF i trybu pól AF podczas fotografowania z użyciem wizjera. Górny i tylny wyświetlacz LCD oraz przyciski są natomiast podświetlane po przesunięciu włącznika zasilania, co pozwala na łatwe zmienianie ustawień w ciemności.

Obiektyw NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S

Jasny, wszechstronny i ostry obiektyw do aparatów Nikon Z. Obiektyw NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S ustawia ostrość szybko i cicho, co zapewnia maksymalną precyzję śledzenia szybko przemieszczających się obiektów, nawet gdy poruszają się chaotycznie. Zakres ogniskowych teleobiektywu 100–400 mm i doskonałe parametry optyczne zapewniają wyjątkowe rezultaty w różnorodnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy obiekt znajduje się stosunkowo blisko, czy daleko. Ponadto skuteczny system redukcji drgań (VR) pozwala fotografować z ręki z czasem otwarcia migawki dłuższym nawet o 5,5 stopnia bez ryzyka poruszenia zdjęcia. Minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,75 m przy najkrótszej ogniskowej oraz 0,98 m przy najdłuższej ogniskowej.

Adapter do mocowania FTZ II

Dzięki udoskonalonej konstrukcji adapter do mocowania FTZ II zapewnia jeszcze większą użyteczność niż dotychczasowy adapter FTZ. Współpracuje z około 360 obiektywami NIKKOR F typu AI i nowszymi, umożliwiając używanie obiektywów NIKKOR F z aparatami Nikon Z. Adapter do mocowania FTZ II może być używany razem z uchwytem do fotografowania w kadrze pionowym i różnymi akcesoriami do filmowania, a także umożliwia zmienianie obiektywów bez odłączania aparatu od statywu.

Dodatkowe zalety aparatu Z 9

• Kompaktowy korpus: o 20% mniejszy od korpusu lustrzanki D6, z głęboko wyprofilowanym uchwytem umożliwiającym bezpieczne trzymanie podczas fotografowania zarówno w kadrze poziomym, jak i w pionowym.
• Wykonany ze stopu magnezowego zapewnia doskonałą równowagę między wytrzymałością a lekkością.
• Dokładne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi sprawia, że zarówno aparat, jak i obiektywy z serii Z oraz adaptery do mocowania, są bezpieczne w każdą pogodę.
• Specjalna powłoka wytwarza pole magnetyczne, które aktywnie odpycha cząsteczki kurzu od matrycy.
• Natywny zakres czułości ISO od 64 do 25600 (z możliwością rozszerzenia do odpowiednika 32 – 102400) w połączeniu z zaawansowanym algorytmem redukcji szumów i funkcją redukcji migotania.

Cena aparatu Z 9 wynosi 27 899 PLN, cena obiektywu NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S wynosi 13 899 PLN, a cena adaptera do mocowania FTZ II wynosi 1 299 PLN. Więcej informacji można znaleźć pod adresem nikon.pl  

Dziś o godzinie 18:00 na kanale YouTube firmy Nikon Europe odbędzie się krótka transmisja na żywo w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim, która będzie obejmować rozmowę z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi premiery aparatu Z 9.

5 listopada w godzinach 13:00–21:00 odbędzie się wyjątkowe, wirtualne wydarzenie #NikonDays, poświęcone nowemu flagowemu aparatowi firmy Nikon, a profesjonaliści współpracujący z firmą Nikon będą omawiać wszystkie kwestie dotyczące systemu Z! Zapraszamy na sesje pytań i odpowiedzi, warsztaty mistrzowskie na żywo i instruktaże. Wydarzenie jest bezpłatne i obejmuje wystąpienia inspirujących fotografów, którzy byli jednymi z pierwszych osób używających aparatu Z 9. Zarejestruj się teraz, aby wziąć udział w zbliżających się sesjach. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie odbędzie się w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim.

 

Aby uczestniczyć w wydarzeniu, zgłoś swój udział tutaj: https://nikondays.nikoneurope.com
Pełny harmonogram zamieszczono tutaj https://nikondays.nikoneurope.com

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka na całym świecie ceniona jest za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych. Rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon oraz obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych.

Firma Nikon odgrywa też czołową rolę w rozwoju kultury fotografii. Od lat umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt marki pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie.

Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach. Jest to możliwe dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej oraz zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, do których należą inicjatywy takie jak AkademiaNikona.pl czy SzerokiKadr.pl. Więcej informacji na temat produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie nikon.pl.

I Na podstawie badań firmy Nikon, stan z października 2021 r.

II Kompatybilny z rozdzielczością do 4K/60p, z wyjątkiem Full HD/24p, 25p oraz 30p.

III W celu umożliwienia nagrywania aparatem filmów 8K/60p wymagane jest uaktualnienie oprogramowania sprzętowego (zostanie udostępnione wiosną 2022 r.).

IV Format N-RAW pozwala rejestrowanie plików w jakości RAW, których rozmiar jest o ok. połowę mniejszy od rozmiaru plików ProRes RAW. Nagrywanie w formacie N-RAW jest możliwe tylko po uaktualnieniu oprogramowania sprzętowego (zostanie udostępnione wiosną 2022 r.).

V W przypadku korzystania z kart pamięci ProGrade Digital Cobalt CFexpress.

VI Wśród aparatów bezlusterkowych o rozdzielczości ponad 30 mln piksel, stan z października 2021 r. Na podstawie badań firmy Nikon.

VII Wśród pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych, stan z października 2021 r. Na podstawie badań firmy Nikon.