02-06-2021

Pierwsze obiektywy makro z serii Z – odkryj piękno, które widzisz

Firma Nikon wprowadza dziś do swojej oferty dwa pierwsze obiektywy makro z rodziny Nikon Z. Imponująco lekki NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S to profesjonalny obiektyw makro z serii S, który zapewnia niezwykle realistyczną głębię i szczegółowość. NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 to kompaktowy, lekki i uniwersalny obiektyw, idealny dla początkujących fotografów mikroświata, chcących uchwycić wyraziste zbliżenia.

Dzięki skali odwzorowania 1:1, perfekcyjnemu ustawianiu ostrości i znakomitej jakości odwzorowania, profesjonalny obiektyw NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S jest mistrzem zdjęć w rozmiarze rzeczywistym. Kąt widzenia średniego teleobiektywu, zoptymalizowany do fotografowania i filmowania w trybie makro, sprawia, że obiektyw doskonale sprawdza się przy wykonywaniu szczegółowych portretów, zapewniając niesamowitą ostrość, kontrast i piękny efekt bokeh. Sterowanie jest precyzyjne i uniwersalne, a fotografowie mogą odwrócić kierunek ustawiania ostrości obrotem pierścienia obiektywu, co jest zaletą podczas pracy w mieszanym środowisku produkcyjnym.

Nowy NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 to wspaniały obiektyw uniwersalny, który potrafi wydobyć piękno nawet najzwyczajniejszych obiektów. Od apetycznych zdjęć żywności po najlepsze zdjęcia kwiatów, fotografowie mogą z łatwością wykonywać bardzo ostre zdjęcia makro w rozmiarze rzeczywistym (1: 1) oraz imponujące zbliżenia małych obiektów i szczegółów. Ustawianie ostrości jest szybkie i precyzyjne, nawet gdy przód tego obiektywu makro znajduje się zaledwie 5,6 cm od obiektu! Ponadto, klasyczna ogniskowa 50 mm i naturalna perspektywa pozwalają na fotografowanie wszystkiego, od portretów po sceny uliczne.

Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe, powiedział: „Długo oczekiwany obiektyw makro o ogniskowej 105 mm pozwala na wykonywanie zdumiewająco pięknych zdjęć makro przy użyciu systemu Z. Stanowi idealny wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i entuzjastów makrofotografii. Jego mniejszy i tańszy brat również ma wiele zalet: nowy obiektyw makro o ogniskowej 50 mm jest idealny dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z prawdziwą makrofotografią. Spełni on też oczekiwania tych, którzy po prostu potrzebują wszechstronnego obiektywu 50 mm, pozwalającego na wykonywanie także niesamowitych zbliżeń”.

#CreateYourLight: praktyczne doświadczenie z obiektywem NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S

Donna Crous, europejska ambasador marki Nikon specjalizująca się w fotografii kulinarnej powiedziała: „miałam szczęście, że mogłam pracować z nowym obiektywem makro NIKKOR Z 105 mm podczas wykonywania zdjęć na potrzeby kampanii „Create Your Light” firmy Nikon. Byłam absolutnie zachwycona jakością wykonywanych zdjęć, szczególnie w słabym świetle. Zdecydowanie jest to obiektyw niezbędny dla każdego fotografa kulinarnego, ceniącego małą głębię ostrości, szybkość ustawiania ostrości i piękny efekt bokeh – ponieważ wszyscy uwielbiamy kuliste rozmycie punktowych źródeł światła!”

Podsumowanie najważniejszych cech: NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S

Profesjonalny średni teleobiektyw makro f/2.8: seria S to nowy wymiar jakości układu optycznego. Płynnie pracujący, bezgłośny wielosilnikowy AF.

Realistyczne zdjęcia o niezwykłej głębi: mocowanie Z o dużej średnicy oraz dziewięciolamelkowa przysłona o otworze względnym f/2,8 gwarantują idealny, naturalny efekt rozmycia tła.

Szybkie, perfekcyjne ustawianie ostrości: ostrość jest znakomita zarówno z bliska, jak i w nieskończoności. Dzięki radykalnemu zredukowaniu dyspersji chromatycznej na brzegach obiektów, system AF znajduje ostrość z niesamowitą szybkością i dokładnością.

Przepiękny kontrast: Powłoka przeciwodblaskowa ARNEO i powłoka nanokrystaliczna, opracowane przez firmę Nikon, skutecznie redukują flarę i refleksy. Wbudowana w obiektyw funkcja redukcji drgań współpracuje z funkcją VR wbudowaną w aparat zapewniając stabilność obrazu podczas fotografowania z ręki, nawet w słabym świetle. 

Niezrównana precyzja ujęć w zbliżeniu: minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,29 m, a ogranicznik zakresu ustawiania ostrości umożliwia szybkie ustawianie ostrości w zakresie 0,29–0,50 m. W trybie ręcznego ustawiania ostrości (MF) można dostosować zakres obrotu pierścienia ustawiania ostrości do indywidualnych wymagań.

Filmowanie makro: docenisz cichą pracę AF oraz płynne, stabilne sterowanie przysłoną. Efekt „oddychania” obiektywu został praktycznie wyeliminowany, dzięki czemu podczas ustawiania ostrości nie występują zauważalne zmiany kąta widzenia.

Wszechstronność obiektywu firmy Nikon: w tym obiektywie można odwrócić kierunek ustawiania ostrości obrotem pierścienia¹. Ponadto, na obiektyw można nakręcać te same filtry 62 mm, które są stosowane z cenionym obiektywem AF-S Micro-NIKKOR 105 mm.

Skonstruowany z myślą o pracy: uszczelnienie ruchomych części tubusu oraz mocowania obiektywu zapewnia ochronę przed kurzem i wilgocią. Powłoka fluorowa firmy Nikon chroni przed wodą, pyłem i brudem².

Podsumowanie najważniejszych cech: NIKKOR Z MC 50mm f/2.8

Wspaniałe zdjęcia makro: oznaczenia na tubusie obiektywu wyraźnie wskazują, czy zdjęcia są wykonywane przy skali odwzorowania 1: 4, 1: 2 lub 1: 1 (rozmiar rzeczywisty).

Rewelacyjny do codziennego fotografowania: klasyczna ogniskowa 50 mm i naturalna perspektywa pozwalają na fotografowanie wszystkiego, od portretów po sceny uliczne.

Wyjątkowa ostrość ujęć w zbliżeniu: minimalna odległość zdjęciowa wynosząca zaledwie 0,16 m (od płaszczyzny matrycy) pozwala uzyskać doskonałą ostrość, nawet gdy przód tego obiektywu makro znajduje się zaledwie 5,6 cm od obiektu! Wbudowana w aparat funkcja redukcji drgań (VR) gwarantuje stabilność obrazu.

Uwydatnij fotografowany obiekt: doskonała konstrukcja optyczna i dziewięciolamelkowa przysłona o otworze względnym f/2,8 zapewniają piękny efekt bokeh.

Ogranicznik zakresu ustawiania ostrości: przełącznik zakresu ustawiania ostrości pozwala na przyspieszenie ustawiania ostrość na obiektach znajdujących się w odległości od 0,16 do 0,30 m.

Kompaktowy i lekki: obiektyw jest łatwy w obsłudze i zapewnia znakomite wyważenie aparatów z serii Z, zarówno pełnoklatkowych, jak i formatu DX.

75 mm przy kadrowaniu w formacie DX: gdy obiektyw jest używany z aparatem bezlusterkowym z serii Z formatu DX, zapewnia kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 75 mm. Doskonały do portretów lub mocniejszego kadrowania małych obiektów podczas wykonywania zdjęć makro.

Precyzyjne, łatwe sterowanie: bezgłośnym pierścieniem sterującym można ustawiać przysłonę, czułość ISO i inne parametry. Ponadto, obiektyw umożliwia błyskawiczne przełączanie między ręcznym ustawianiem ostrości a autofokusem.

Powłoka ochronna: Fluorowa powłoka firmy Nikon chroni przednią soczewkę obiektywu i ułatwia czyszczenie jej powierzchni. To idealne, gdy kreatywnie fotografujesz na zewnątrz.

¹ W przypadku używania z aparatami z serii Z firmy Nikon wprowadzonymi do sprzedaży w październiku 2020 r. lub nowszymi.
² Nie gwarantuje się odporności obiektywu na pył i zachlapanie we wszystkich sytuacjach oraz we wszystkich warunkach.