21-06-2021

Nikon, CIWEM, WaterBear i ARUP ogłaszają jurorów konkursu Environmental Photographer of the Year 2021

Zwycięskie zdjęcia zostaną ogłoszone i zaprezentowane w listopadzie bieżącego roku podczas konferencji COP26 w Glasgow

Zwycięskie zdjęcia zostaną ogłoszone i zaprezentowane w listopadzie bieżącego roku podczas konferencji COP26 w Glasgow

W skład międzynarodowego jury wejdzie 10 sędziów zajmujących się fotografią, sprawiedliwością klimatyczną i aktywizmem ekologicznym. W ocenianiu zgłoszeń i wyłanianiu zwycięzców wezmą udział: fotografowie Ope Odueyungbo i Josh Haner, projektant Marquise Stillwell, działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej Frances Fox, dyrektor ICCCAD Saleemul Huq, inżynier budownictwa Diana Abrunhosa i dyrektor generalny CIWEM Terry Fuller.

Ponadto w skład komisji konkursowej wejdą:

Lina Kayser, fotograf: Lina należy do społeczności Z Creators i mieszka w Dovrefjell w Norwegii. Specjalizuje się w fotografowaniu zimnych i odległych miejsc na północy, a także kruchego życia Arktyki. Oprócz indywidualnych projektów fotograficznych Lina prowadzi warsztaty fotograficzne zarówno w Norwegii, jak i za granicą, w tym wyprawy statkiem na Svalbard. Z wielkim zamiłowaniem do dzikiej przyrody w Skandynawii i Arktyce, Lina korzysta z mediów społecznościowych, aby dzielić się swoimi perspektywami i pasjami. Lina współpracuje z firmą Nikon od 2017 roku.

Alfie Bowen, fotograf: Alfie to wielokrotnie nagradzany brytyjski fotograf z autyzmem. Jego artystyczną wizję kształtuje ogromna dbałość o szczegóły i niezachwiana determinacja w udowadnianiu, że ludzie się mylą. Alfie odkrył sympatię do zwierząt, która pomogła mu przetrwać najtrudniejsze chwile. Prace Alfiego były prezentowane przez kanał BBC Earth i chwalone przez znane osobistości, takie jak sir David Attenborough, a jego inspirująca historia sprawiła, że współpracuje on z organizacjami charytatywnymi w celu zwiększania świadomości na temat dzikiej przyrody i autyzmu. Od 2021 roku Alfie jest jednym z członków społeczności Z Creators.

Ben Moore, fotograf: Ben Moore jest fotografem komercyjnym – samoukiem, specjalizującym się w fotografii lotniczej, architektonicznej i miejskiej. Jego styl jest nieco nastrojowy, uzupełniony czystymi, ziemistymi odcieniami. Ma zamiłowanie do używania linii, które nadają jego zdjęciom ostry wygląd, szokując i ekscytując widzów. Ben współpracuje z firmą Nikon od sierpnia 2020 r. jako członek społeczności Z Creators.

W organizowanym od 14 lat konkursie Environmental Photographer of the Year nagradzane są jedne z najbardziej inspirujących na świecie prac w dziedzinie fotografii ekologicznej. To doroczne wydarzenie stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości na temat problemów środowiskowych, które zagrażają naszej planecie. Zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu zostaną ogłoszone i zaprezentowane podczas 26. Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej (COP26) w Glasgow w Szkocji w listopadzie bieżącego roku.

W konkursie mogą bezpłatnie brać udział zarówno fotografowie profesjonalni, jak i amatorzy, ze wszystkich grup wiekowych, a przyjmowanie zgłoszeń trwa do 31 lipca 2021 r. Uczestnicy konkursu mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, w tym nagrodę Environmental Photographer of the Year 2021. Konkurs obejmuje kategorie: Environmental Photographer of the Year, Young Environmental Photographer of the Year – nagroda firmy Nikon, Środowiska przyszłości (Environments of the Future), Zrównoważone miasta (Sustainable Cities), Działania na rzecz klimatu (Climate Action), Woda i bezpieczeństwo (Water and Security), Nagroda fundacji Resilient Foundation (Resilient Award) oraz Nagroda publiczności (People's Choice). W ostatniej kategorii będą mogli głosować wszyscy chętni za pośrednictwem mediów społecznościowych w miesiącu poprzedzającym konferencję COP 26.

Więcej informacji, w tym szczegółowy regulamin konkursu Environmental Photographer of the Year, sylwetki jurorów i opisy nagród zamieszczono na stronie www.epoty.org.

Portrety jurorów oraz zdjęcia nagrodzone w ubiegłorocznej edycji konkursu są dostępne tutaj.

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka jest na całym świecie ceniona za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych, a rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon i obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych.

Firma Nikon odgrywa czołową rolę w rozwoju kultury fotografii i umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt firmy Nikon pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie.

Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej i zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, poprzez inicjatywy takie jak Akademia Nikona.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.europe-nikon.com

Informacje o WaterBear

WaterBear to pierwsza tego typu sieć: bezpłatna interaktywna platforma wideo i cyfrowa poświęcona wspieraniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Realizuje swoją misję dzięki inspirującym treściom, najnowocześniejszej technologii, która ułatwia działanie, a także dzięki globalnej sieci partnerów. W wyjątkowy sposób umożliwia widzowi podjęcie natychmiastowych działań wspierających organizacje pozarządowe na całym świecie i kształtowanie lepszej przyszłości naszej delikatnej planety. Pobierz aplikację WaterBear z serwisu z aplikacjami lub odwiedź witrynę:  https://waterbear.com 

Kliknij tutaj, aby przejść do serwisu App store / Click tutaj, aby przejść do serwisu Google Play

Informacje o CIWEM

Instytut gospodarowania zasobami wodnymi i zarządzania ochroną środowiska CIWEM (Chartered Institution of Water and Environmental Management) jest niezależną organizacją zawodową z przywilejem królewskim i zarejestrowaną organizacją charytatywną w Wielkiej Brytanii, która na całym świecie propaguje zasady gospodarowania zasobami wodnymi i zarządzania ochroną środowiska. CIWEM reprezentuje społeczność 30 000 profesjonalistów, których łączy wspólna wizja bezpiecznego i zrównoważonego świata. Więcej informacji można znaleźć w witrynie www.ciwem.org.

Informacje o ARUP

ARUP odgrywa istotną rolę w realizacji w wielu najważniejszych światowych projektów związanych z różnymi aspektami budownictwa i gospodarki przestrzennej. Działając w ponad 140 krajach, projektanci, inżynierowie, architekci, planiści, konsultanci i specjaliści techniczni firmy pracują z klientami nad innowacyjnymi projektami o najwyższej jakości i znaczeniu. www.arup.pl.