29-06-2021

Nikon informuje o aparacie bezlusterkowym Nikon Z fc

Unikalny aparat Nikon Z fc łączy kultowe wzornictwo z innowacyjną technologią serii Z

Uchwyć swoje najważniejsze chwile

Nikon informuje dziś o aparacie bezlusterkowym Nikon Z fc formatu DX — pierwszym aparacie z serii Z, który ma klasyczny wygląd a jednocześnie jest wyposażony w zaawansowane funkcje. Wygląd zewnętrzny aparatu Nikon Z fc jest inspirowany kultową lustrzanką Nikon FM2 wprowadzoną do sprzedaży w 1982 roku, kluczowym produktem w historii firmy Nikon. Oprócz samego aparatu firma Nikon wprowadza na rynek dwa nowe obiektywy, które stanowią dopełnienie klasycznego stylu: obiektyw NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition oraz obiektyw NIKKOR Z 28mm f/2.8 (SE).

Kompaktowy, lekki korpus aparatu Nikon Z fc jest bardzo poręczny, a w dodatku zapewnia znakomity komfort obsługi i doskonałą jakość zdjęć, dzięki czemu jest łatwy w użyciu zarówno dla dotychczasowych, jak i początkujących użytkowników aparatów bezlusterkowych.

 

Główne cechy aparatu Nikon Z fc to:

Wzornictwo inspirowane legendarnym aparatem

Detale dopracowane z pasją. Konstrukcja z pryzmatem pentagonalnym oraz równowaga między czarnymi i srebrnymi elementami na korpusie aparatu Nikon Z fc przypominają lustrzankę FM2, podobnie jak zastosowanie okrągłego okularu w wizjerze elektronicznym (EVF), wygląd pokręteł oraz wygrawerowane logo Nikon używane w latach 70. i 80. Z kolei niezawodną wytrzymałość osiągnięto dzięki zastosowaniu stopu magnezu.

Uproszczona obsługa i twórcza ekspresja

W górnej części korpusu aparatu Nikon Z fc znajdują się trzy pokrętła i mały wyświetlacz, na którym jest widoczne ustawienie przysłony. Pokrętła służą do ustawiania czasu otwarcia migawki, kompensacji ekspozycji oraz czułości ISO, umożliwiając łatwe zmienianie ustawień. Co więcej przycisk i oraz menu i, które pozwalają użytkownikom szybko dostosowywać różne ustawienia naciśnięciem jednego przycisku, można konfigurować odpowiednio do indywidualnych preferencji użytkownika.

Nikon Z fc jako pierwszy aparat z serii Z firmy Nikon umożliwia kompensację ekspozycji w trybie automatycznym, pozwalając użytkownikom na uzyskanie pożądanej ekspresji poprzez zwiększenie jasności i uwydatnienie sylwetek itp. W aparacie jest też dostępnych 20 kreatywnych ustawień Picture Control zapewniających niepowtarzalną ekspresję zdjęć. Wybierając motywy o różnych parametrach, takich jak odcień, zabarwienie i nasycenie, użytkownicy mogą wyrażać różnorodne nastroje, a także dostosowywać efekty do swoich upodobań.

Udoskonalone funkcje ustawiania ostrości i ruchomy monitor

Podczas fotografowania oraz filmowania aparatem Nikon Z fc można korzystać z AF z wykrywaniem oczu i AF z wykrywaniem oczu zwierząt — funkcji wprowadzonych po raz pierwszy w aparatach Nikon Z 7II i Nikon Z 6II. Dostępny jest też tryb pola AF Szerokie pole AF (D), który poprzez ograniczenie obszaru ostrości dodatkowo zapewnia wyraźne uchwycenie oczu i twarzy. Możliwe jest również stałe utrzymywanie ostrości na oczach fotografowanego obiektu, gdy w kadrze znajduje się kilka osób, lub śledzenie oczu poruszającego się zwierzaka.

Szeroki standardowy zakres czułości ISO 100-51200* pozwala na rejestrowanie wyraźnych zdjęć i filmów w słabym świetle. Dodatkowo ekran zamontowany na przegubie pierwszy raz znalazł zastosowanie w aparacie z serii Z, umożliwia fotografowanie w kadrze pionowym z perspektywą niską lub wysoką. Gdy monitor jest obrócony do przodu, aparat automatycznie przełącza się w tryb autoportretu, umożliwiając łatwe wykonywanie autoportretów przy użyciu dotykowych elementów sterujących.

Szersze możliwości przesyłania danych za pośrednictwem aplikacji SnapBridge w wersji. 2.8

Przy użyciu aplikacji SnapBridge zdjęcia i filmy zarejestrowane aparatem można przesyłać do urządzenia inteligentnego**, co pozwala użytkownikom na łatwe udostępnianie ich w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem aplikacji można również pobrać najnowszą wersję oprogramowania aparatu.

Aplikacja Snapbridge w wersji. 2.8, z nowym interfejsem użytkownika, obsługuje teraz dwa tryby automatycznego połączenia: standardowy (foreground) oraz w tle (background). W standardowym trybie połączenia (foreground) połączenie z aparatem jest nawiązywane tylko wtedy, gdy aplikacja jest aktywna, co ogranicza rozładowanie akumulatora aparatu. Tryb pracy w tle (background) zapewnia stałe połączenie i automatyczne przesyłanie zdjęć, nawet gdy aplikacja nie jest aktywna.

Dodatkowe cechy aparatu

- Naturalne odwzorowanie obrazu z minimalną aberracją dzięki wizjerowi EVF, w którym zastosowano organiczny wyświetlacz elektroluminescencyjny

- Nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K UHD bez ograniczeń związanych z kadrowaniem przy obszarze obrazu DX

- Obsługa ciągłego AF (AF-F) przeznaczonego do nagrywania filmów

- Łatwe nagrywanie filmów w trybie spowolnienia dzięki prostemu wybieraniu rozmiaru klatki i liczby klatek na sekundę

- Współpraca z oprogramowaniem Webcam Utility, umożliwiającym używanie aparatu Nikon Z fc jako kamery internetowej

- Opakowanie produktu i dołączony pasek aparatu pasujące do stylu tradycyjnego wzornictwa aparatu Nikon Z fc

- Możliwość zasilania włączonego aparatu przez USB, a także ładowania przez USB

Obiektywy NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition i NIKKOR Z 28mm f/2.8 (SE)

NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition to standardowy obiektyw o zmiennej ogniskowej oparty na modelu NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR, którego srebrne wykończenie pasuje do aparatu Nikon Z fc. Obiektyw jest kompaktowy i lekki, ma około 32 mm długości i waży ok. 135 g. Jest to bardzo poręczny obiektyw, który zapewnia wysoką rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych. Obiektywu NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition można używać do rejestrowania różnorodnych ujęć, od pejzaży i scen z życia codziennego po zdjęcia portretowe.

NIKKOR Z 28mm f/2.8 (SE) to kompaktowy i lekki obiektyw, idealny do fotografowania portretów i martwej natury, zapewniający płynny efekt bokeh, który jest charakterystyczny dla obiektywów stałoogniskowych. Obiektyw charakteryzuje się tradycyjnym wzornictwem inspirowanym klasycznymi obiektywami NIKKOR z okresu, w którym pojawiła się lustrzanka FM2. Dzięki zastosowaniu tej samej powłoki, co na aparacie Nikon Z fc, wygląd obiektywu NIKKOR Z 28mm f/2.8 (SE) pasuje do klasycznej estetyki aparatu.

 

* Możliwość zwiększenia do ISO 204800. Maksymalna standardowa czułość przy nagrywaniu filmów to ISO 25600.

** Można używać urządzeń iPhone®, iPad®, iPod touch® oraz urządzeń z systemem operacyjnym Android™, na których zainstalowano aplikację SnapBridge. Aplikację SnapBridge można pobrać bezpłatnie z serwisu App Store® lub Google Play™. Więcej informacji zamieszczono na stronie internetowej firmy Nikon.

° Apple®, App Store®, logo Apple, iPhone®, iPad® oraz iPod touch® są znakami towarowymi firmy Apple Inc. zarejestrowanymi w USA i innych krajach.

° Znak towarowy iPhone jest używany na licencji firmy Aiphone Co., Ltd.

° Android™ i Google Play™ są znakami towarowymi firmy Google LLC.

° Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do odpowiednich właścicieli.

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka na całym świecie ceniona jest za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych. Rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon oraz obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych. Firma Nikon odgrywa też czołową rolę w rozwoju kultury fotografii. Od lat umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt marki pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie. Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach. Jest to możliwe dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej oraz zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, do których należą inicjatywy takie jak AkademiaNikona.pl czy SzerokiKadr.pl. Więcej informacji na temat produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie nikon.pl.