16-05-2019

Nikon udostępnia oprogramowanie w wersji 2.0 dla aparatów Nikon Z7 i Nikon Z6

Nikon ogłosił dziś udostępnienie wersji 2.0 oprogramowania, które zwiększy możliwości pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych Nikon Z 7 i Nikon Z 6. Nowe oprogramowanie wprowadza funkcję autofokusa z detekcją oka, rozszerza zakres detekcji AF w słabym świetle oraz dodaje możliwość śledzenia AE w trybie wyzwalania migawki seryjnym szybkim (rozszerzonym).

Poniżej opisano główne funkcje wprowadzane przez aktualizację w celu rozszerzenia możliwości ekspresji wizualnej:

1. Autofokus (AF) z detekcją oka w trybie fotografowania 
2. Rozszerzenie zakresu detekcji AF w słabym świetle 
3. Dodanie możliwości śledzenia ekspozycji automatycznej (AE) w trybie wyzwalania migawki seryjnym szybkim (rozszerzonym)

Podstawowe funkcje oprogramowanie w wersji 2.0

1. Autofokus (AF) z detekcją oka w trybie zdjęć
Nowa funkcja autofokus z detekcją oka automatycznie wykrywa ludzkie oczy i ustawia na nich ostrość w trybie automatycznego wyboru pola AF (AF-S, AF-C). W przypadku wykrycia oczu wielu osób, można użyć wybieraka wielofunkcyjnego lub wybieraka dodatkowego i wybrać oko, na które ma zostać ustawiona ostrość. Można to zrobić także patrząc przez wizjer elektroniczny. Po zrobieniu zdjęcia można łatwo sprawdzić, czy obraz jest ostry, naciskając przycisk „OK” w celu powiększenia oka, na które miała zostać ustawiona ostrość.

Rozszerzony zakres detekcji AF w słabym świetle
Nowe oprogramowanie dodatkowo zwiększa szybkość autofokusa podczas fotografowania i filmowania scen w ciemności lub w słabym świetle. Oprogramowanie rozszerza zakres detekcji AF* z wartości −1 EV do wartości −2 EV w aparacie Z7 oraz z wartości −2 EV do wartości −3,5 EV w aparacie Z6. Kiedy funkcja AF przy małej jasności (a11) w modelu Z6 jest włączona, dostępny zakres detekcji AF* zostanie rozszerzony** z −4 EV do −6 EV, co pozwoli korzystać z autofokusa, kiedy jest jeszcze ciemniej.

3. Śledzenie ekspozycji automatycznej (AE) w trybie wyzwalania migawki seryjnym szybkim (rozszerzonym)
Do tej pory ekspozycja była blokowana na pierwszym zdjęciu w serii szybkich zdjęć seryjnych. Jednak oprogramowanie w wersji 2.0 dodaje obsługę śledzenia AE w trybie wyzwalania migawki seryjnym szybkim (rozszerzonym), umożliwiając aparatom śledzenie ekspozycji podobnie jak w przypadku ostrości (śledzenie AF). Dzięki temu wszystkie zdjęcia zrobione w serii szybkich zdjęć seryjnych są nie tylko ostre, ale również optymalnie naświetlone także wtedy, gdy podczas rejestrowania serii zmienia się jasność sceny.

Nowe oprogramowanie można pobrać bezpłatnie z centrum pobierania firmy Nikon pod adresem: https://downloadcenter.nikonimglib.com/.

______________________

* W przypadku zdjęcia w trybie AF-S, ISO 100, obiektyw f/2,0, temp. 20°C
** Zakres detekcji AF przy słabym świetle nie przekracza −4 EV w modelu Z7