22-02-2019

Firma Nikon ogłasza prace nad nowym oprogramowaniem do swoich pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych Nikon Z 7 i Nikon Z 6

Firma Nikon bezustannie dostosowuje się do zmieniających się potrzeb użytkowników, dodając nowe funkcje i udoskonalając możliwości swoich urządzeń

Firma Nikon ogłosiła rozpoczęcie prac nad nowym oprogramowaniem do swoich pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych Nikon Z 7 i Nikon Z 6. Oprogramowanie da dostęp do nowych funkcji, np. AF z detekcją oka, oraz doda obsługę sygnałów wyjściowych RAW i kart pamięci CFexpress. Ponadto udoskonali funkcje AF/AE obu aparatów.

Aparaty z serii Z nadal będą odpowiadać na zmieniające się potrzeby użytkowników oraz oferować technologie obrazowania nowej generacji, które pobudzą ich kreatywność.

Wraz z nowym oprogramowaniem dodane zostaną następujące funkcje i możliwości

1. Obsługa funkcji AF z detekcją oka podczas fotografowania (zaplanowana do udostępnienia w maju 2019 r.)
Ta funkcja jest idealna do fotografii portretowej. Opracowywana przez nas funkcja AF z detekcją oka będzie współpracowała z trybem ustawiania ostrości AF-S (pojedynczy AF), przydatnym podczas fotografowania nieruchomych osób, a także trybem AF-C (ciągły AF), który sprawdza się podczas fotografowania osób często poprawiających swoją pozę. Funkcja wykrywa wiele oczu, a użytkownik może wybrać, na którym aparat powinien ustawić ostrość. Daje to większą elastyczność podczas fotografowania wielu osób.

2. Zwiększona wydajność funkcji AF/AE (zaplanowana do udostępnienia w maju 2019 r.)
Poza aktualnie dostępnym śledzeniem AF niebawem będzie możliwe też śledzenie AE (automatyczna ekspozycja) w trybie szybkie seryjne (wydłużone). Zwiększona zostanie też wydajność śledzenia AF w słabym świetle. Pozwoli to na szybsze ustawianie ostrości w ciemnych i słabo oświetlonych miejscach zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów.

3. Obsługa wyjściowych sygnałów wideo RAW (data wprowadzenia zostanie podana w późniejszym terminie)
Wraz z nowym oprogramowaniem dodamy też obsługę danych wyjściowych w formatach 4K UHD i Full HD RAW. Dane wyjściowe RAW można nagrywać w zgodnym formacie RAW za pomocą rejestratora zewnętrznego. Dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z bogatej 12-bitowej palety barw, aby tworzyć elastyczne gradacje kolorów.

4. Obsługa kart pamięci CFexpress (data wprowadzenia zostanie podana w późniejszym terminie)
Nowe oprogramowanie doda obsługę kart CFexpress, które ustanawiają nowy standard kart pamięci, oferujący użytkownikom zwiększone bezpieczeństwo. Zapewniają dużą prędkość działania i zwiększają wydajność przepływów pracy. Po wprowadzeniu aktualizacji użytkownicy będą mogli zamiennie korzystać w swoich aparatach z kart CFexpress i XQD. Poza aparatami Z 7Z 6 obsługa kart pamięci CFexpress zostanie w przyszłości dodana również do lustrzanek cyfrowych Nikon D5 (XQD), Nikon D850 oraz Nikon D500.

XQD jest znakiem towarowym firmy Sony Corporation.
CFexpress jest znakiem handlowym stowarzyszenia CompactFlash Association (CFA).