25-06-2018

Look Deeper: firma Nikon i fotograf Tomas Sentpetery pokazują piękno ukryte pod powierzchnią popularnych europejskich atrakcji turystycznych

Obiektywy NIKKOR FX i DX pozwoliły uchwycić na zdjęciach najpopularniejsze atrakcje turystyczne nad powierzchnią ziemi i pod nią

Zaprezentowana przez firmę Nikon wyjątkowa seria zdjęć autorstwa Tomasa Sentpetery'ego przedstawia popularne europejskie atrakcje turystyczne z zupełnie nowej perspektywy.

Każde miejsce kryje w sobie więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Tomas wie o tym, i dlatego zrobił wyjątkowe zdjęcia pięciu europejskich lokacji wybieranych często przez turystów: Londynu, Paryża, Krakowa, Neapolu oraz południowego wybrzeża Hiszpanii. Wybrany przez niego zestaw obiektywów NIKKOR FX i DX oraz korpusów aparatów pozwolił mu odkryć i uwiecznić wyjątkowe miejsca znajdujące się pod powierzchnią znanych atrakcji. Jego zdjęcia przedstawiają opuszczone tunele londyńskiego metra, zachwycającą kopalnię soli w Wieliczce zlokalizowaną w okolicach Krakowa oraz bezmiar największego w Europie systemu jaskiń Barrio de Cuevas. Prace Tomasa udowadniają, że mamy do odkrycia jeszcze wiele wyjątkowych miejsc.

Londyński Big Ben & i opuszczona stacja metra Aldwych.
Zdjęcie wykonane nad ziemią: AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR
Zdjęcie wykonane pod ziemią: AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

Tunel burboński w podziemiach Neapolu.
Zdjęcie wykonane nad ziemią: AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED
Zdjęcie wykonane pod ziemią: AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR

Różnorodność kulturowa, miasta o bogatej historii i słynne na całym świecie zabytki sprawiają, że Europa to raj zarówno dla turysty, jak i fotografa podróżniczego. Tomas uznał, że chce czegoś więcej. Postanowił wykorzystać aparat Nikon D7500 z obiektywami NIKKOR DX, aby sfotografować „powierzchnię”’ europejskich atrakcji turystycznych*. Następnie użył flagowej lustrzanki Nikon D850 z obiektywami NIKKOR FX, aby zrobić zdjęcia z zupełnie innej perspektywy.

Barrio de Cuevas w Guadix w Hiszpanii – największy kompleks jaskiń w Europie
Zdjęcie wykonane nad ziemią: AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR
Zdjęcie wykonane pod ziemią: AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR

Zdjęcie nad ziemią w Krakowie oraz pod ziemią w kopalni soli w Wieliczce
Zdjęcie wykonane nad ziemią: AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED
Zdjęcie wykonane pod ziemią: AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED

Tomas Sentpetery skomentował ten projekt następująco: „Z każdej strony otacza nas ukryty świat. W swoich zdjęciach chciałem pokazać, że popularne atrakcje turystyczne kryją w sobie o wiele więcej, niż może nam się wydawać. Przed wyruszeniem w podróż trzeba nie tylko dobrze się przygotować, ale i odważyć się spojrzeć głębiej. Z odpowiednim sprzętem i pragnieniem przygody można uchwycić naprawdę wyjątkowe fotografie”.

Podczas sesji Tomas korzystał z następującego sprzętu:

Nikon D850 to najnowsza lustrzanka formatu FX zapewniająca idealne połączenie rozdzielczości, prędkości działania oraz czułości na światło. Matryca o rozdzielczości 45 MP uchwyci najdrobniejsze szczegóły, zapewniając wyraźne i ostre zdjęcia z niezwykle subtelnymi teksturami. Czułość ISO w zakresie od 64 do 25600 szczególnie dobrze pomaga odwzorować żywe kolory przy słabym oświetleniu. Aparat nadaje się więc idealnie do odkrywania ciemniejszych zakamarków pod powierzchnią miast. Nikon D7500 to lustrzanka stworzona dla żądnych przygód odkrywców. Ten model jest lekki i ma dynamiczną matrycę formatu DX o rozdzielczości 20,9 MP oraz smukły odchylany monitor, umożliwiający robienie zdjęć nawet pod najtrudniejszymi kątami. Dzięki możliwości rozszerzenia czułości ISO do 1640000 lustrzanka Nikon D7500 wykorzysta światło zastane każdej sceny.

Obiektywy FX:

AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED – ten bardzo jasny obiektyw ultraszerokokątny zapewnia znakomitą ostrość na całej powierzchni kadru, niekiedy lepszą niż w przypadku obiektywów stałoogniskowych o podobnych parametrach. Duży otwór przysłony oraz powłoka nanokrystaliczna redukują refleksy i flarę. Dzięki temu obiektyw sprawdza się w podróży niezależnie od warunków, w jakich robione jest zdjęcie. AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR – jest to najczęściej używany model do zastosowań profesjonalnych z serii NIKKOR. Ten obiektyw szerokokątny gwarantuje doskonałe wyniki przy słabym oświetleniu i spójne ustalanie ekspozycji w całym zakresie ogniskowych. Powłoka fluorowa na przedniej i tylnej soczewce chroni przed wodą, kurzem i pyłem, więc obiektyw sprawdza się w trudnych środowiskach napotykanych w podróży. AF-S NIKKOR 20mm f/1.8G ED – ten lekki i wszechstronny obiektyw stałoogniskowy stanowi idealny wybór dla kreatywnych fotografów, którzy chcą uwydatnić perspektywę i pokazać coś nietypowego. Jego ultraszerokokątna ogniskowa 20 mm, duży otwór względny f/1,8 i kompaktowa obudowa sprawiają, że sprosta każdemu wyzwaniu – od robienia zdjęć w ciasnych pomieszczeniach po fotografię reportażową.

Obiektywy DX:

AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED – ultraszerokokątny obiektyw z 2,4-krotnym zoomem i wysokiej jakości konstrukcją układu optycznego umożliwiającą robienie zdjęć z zachwycającą rozdzielczością, doskonałym kontrastem i minimalną dystorsją. Dla osób specjalizujących się w fotografii podróżniczej oznacza to, że jest idealny do uwydatniania perspektyw, fotografowania krajobrazów lub robienia zdjęć w niewielkich przestrzeniach. AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR – najlepszy obiektyw podręczny dla fotografów pragnących robić idealne zdjęcia rozległych krajobrazów. Jego lekki korpus, duży otwór przysłony f/2,8–4 i system redukcji drgań VR ułatwiają robienie zdjęć z ręki. AF-S DX NIKKOR 18-300mm f/3.5-6.3G ED VR – potężny obiektyw z 16,7-krotnym zoomem i bardzo szerokim zakresem ogniskowych, idealny do fotografowania w podróży. Ten wszechstronny obiektyw ma kompaktowy korpus, który nie wpływa negatywnie na jakość zdjęć, a także praktyczną blokadę zoomu zabezpieczającą sprzęt, gdy nie jest używany.

­­­­­

Tomas podsumowuje: „Niezależnie od tego, czy fotografowałem w ciemnych i ciasnych miejscach, czy otwartych przestrzeniach pełnych kontrastu, obiektywy, które ze sobą zabrałem, pozwoliły mi łatwo sprostać wyzwaniom każdego odwiedzonego miejsca. Ten projekt pokazuje, że trzeba mieć odpowiedni obiektyw, a także odwagę, aby maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu oraz swoje umiejętności i odnaleźć ukryte piękno każdego miejsca”.
Fotografowie, którzy z projektu „Look Deeper” zaczerpną inspirację do eksperymentów i doskonalenia warsztatu fotografii podróżniczej, mogą skorzystać z promocji w postaci zwrotu pieniędzy za zakupy oferowanej na lustrzankę Nikon D7500 i obiektywy NIKKOR, z których korzystał Tomas. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.nikon.pl/promocje/*Zdjęcie londyńskiego Big Bena wykonane aparatem Nikon D800 z obiektywem AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED

Informacje o Tomasie Sentpeterym

Tomas Sentpetery to doświadczony fotograf krajobrazowy i portretowy urodzony w Słowacji i mieszkający w Londynie. Jego wyrazisty styl fotograficzny można łatwo dostrzec w zdjęciach słynnych budynków Londynu na tle zachwycającego nieba. Tomas często podróżuje po Europie i uwielbia odkrywać ukryte lub nieznane miejsca. Swoją najnowszą sesją fotograficzną chce uaktywnić fotografów podróżniczych oraz zainspirować ich do odnajdywania ukrytej głębi podczas kolejnych wypraw.

Więcej informacji na temat nagradzanych produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie www.europe-nikon.com.