26-06-2018

Fotografia ślubna — trendy na rok 2018

Nikon prezentuje trendy obowiązujące w fotografii ślubnej według najlepszych fotografów z całej Europy

Efektem prac powstałego w 2017 r. Europejskiego Stowarzyszenia Ślubnego Nikon jest pierwszy lookbook poświęcony fotografii ślubnej. To ilustrowany przewodnik po klasycznych, aktualnych i nadchodzących trendach wytypowanych przez współpracujących z firmą Nikon najlepszych fotografów ślubnych i influencerów z całej Europy.

Członkowie Stowarzyszenia, czerpiąc inspirację z własnego portfolio i lat doświadczeń, wytypowali trzy trendy w fotografii ślubnej, które – ich zdaniem – będą widoczne w 2018 r. i najbliższych latach. Mimo że zdjęcia robione podczas złotej godziny w stylu wielkich magazynów mody nieodmiennie pozostaną klasyką, Stowarzyszenie przewiduje, że popularność trzech głównych trendów zwiększy się w tym i w kolejnych sezonach.

Zdjęcie w stylu „Moda” autorstwa Rossa Harvey'a wykonane aparatem D750 z obiektywem AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Zdjęcie w stylu „Prostota” autorstwa Nadii Meli wykonane aparatem D750 z obiektywem AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Moda

Zdaniem Stowarzyszenia, coraz więcej par będzie wprowadzać do zdjęć wyrazisty styl, zainspirowany rozkładówkami ze światowych magazynów poświęconych modzie i sukniami ślubnymi sygnowanymi przez wielkich projektantów. Panna młoda w sukni ślubnej ze znanego domu mody będzie pragnąć fotografii ślubnej w stylu haute couture. Spowoduje to odejście od bardziej tradycyjnych, pozowanych zdjęć popularnych w przeszłości.

Prostota

Koncentracja na zbyt wielu detalach i nadmierne wykorzystanie rekwizytów kojarzących się ze ślubem to oznaki przesytu widoczne w pewnych stylach fotografii. W opinii Stowarzyszenia zwiastują one całkowity „reset” tego trendu. Fotografowie skupieni w Stowarzyszeniu przewidują, że w 2018 roku część par zechce skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Oznacza to ponadczasowe zdjęcia pokazujące i podkreślające prostotę, czystość i powagę.

Tylko dla profesjonalistów

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Stowarzyszenie dostrzega jednak pary, które zwracają się do gości z prośbą o powstrzymanie się od robienia i udostępniania zdjęć w czasie ceremonii ślubnej. Według Stowarzyszenia oznacza to zwiększenie zapotrzebowania na profesjonalną fotografię ślubną, a osoby wykonujące zdjęcia będą mogły łatwo uchwycić ważne chwile i emocje oraz pokazać je w naturalny sposób, ciesząc się pełną i niepodzielną uwagą gości.

Zdjęcie w stylu „Tylko dla profesjonalistów” autorstwa Chloé Lapeyssonnie wykonane aparatem D750 z obiektywem AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

Zdjęcie w stylu „Prostota”, którego autorami są Simona Smrčková i Kamil Saliba, wykonane aparatem D750 z obiektywem AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G

Lookbook zaprezentowany przez Europejskie Stowarzyszenie Ślubne Nikon jest ilustrowany zachwycającymi zdjęciami z prawdziwych ślubów, które zostały wykonane aparatem Nikon z obiektywami NIKKOR. Obok prognoz dotyczących przyszłości Stowarzyszenie przedstawiło także swoje ulubione klasyczne i aktualne trendy popularne wśród klientów, takie jak „kreatywne wykorzystanie lampy błyskowej”, „kontrastowe oświetlenie” i „styl reportażowy”.

Fotografiom towarzyszą praktyczne wskazówki i porady dla aspirujących i uznanych fotografów ślubnych, które pomagają w odtworzeniu przedstawionych stylów. 

Komentując swoje zaangażowanie w tworzenie lookbooka Europejskiego Stowarzyszenia Ślubnego Nikon, francuska fotografka ślubna Chloé Lapeyssonnie powiedziała: „Przez wiele lat pracy uczestniczyłam w setkach wesel i byłam naocznym świadkiem ewolucji fotografii ślubnej. Mam nadzieję, że trendy wskazane przez nas razem z firmą Nikon będą dla fotografów inspiracją do pokonywania własnych ograniczeń i poszukiwania nowych sposobów robienia zdjęć, jak również pokażą początkującym fotografom, na jak wiele sposobów można uchwycić ceremonię ślubną. To wspaniałe, że możemy jako zespół fotografów współpracujących z firmą Nikon wymieniać się z innymi doświadczeniami i uczyć się od siebie nawzajem”.

Lookbook jest dostępny online na stronie firmy Nikon: https://www.nikon.pl/pl_PL/learn_explore/nikon_european_wedding_collective/wedding_lookbook/overview.page. Więcej informacji na temat Europejskiego Stowarzyszenia Ślubnego Nikon można znaleźć tutaj.

Sprzęt firmy Nikon użyty do zdjęć zamieszczonych w lookbooku:

Korpusy aparatów
• D850
• D750

Obiektywy
• AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G
• AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G
• AF-S NIKKOR 20mm f/1.8G ED
• AF-S NIKKOR 28mm f/1.8G
• AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G
• AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED

Lampa błyskowa
• Lampa błyskowa SB-700