Historie, które trzeba opowiedzieć

Świat jest pełen historii, które czekają na opowiedzenie. Historii, od których uciekamy. Historii, które wytrącają nas ze strefy komfortu lub kwestionują nasz obraz świata. Nawiązaliśmy partnerstwo z fotografami NOOR, aby wydobyć te historie na światło dzienne.

Widząc na własne oczy przejmującą opowieść wizualną, nie możemy już odwracać wzroku. Nie możemy udawać, że nie wiemy o ludzkim cierpieniu, zmianach klimatycznych, czy też konieczności zastosowania bardziej zrównoważonego podejścia. A kiedy nie możemy już tego ignorować, czujemy się zmuszeni do działania. Na tym polega istota historii, które trzeba opowiedzieć.

NINA BERMAN — „KIEDY JEDZENIE STAJE SIĘ RYWALIZACJĄ”

„Mam nadzieję, że zdjęcia ujawnią głębszą prawdę o społeczeństwach, które są wystarczająco bogate, aby w ten sposób wykorzystywać żywność – oraz pokażą, co oznacza nieumiarkowanie, w odniesieniu zarówno do jedzenia, jak i do dóbr konsumpcyjnych – ponieważ konsumpcja jest chwalona w naszej kulturze, ale także nas wyniszcza.”

ANDREA BRUCE — ‘NIEWYGODNE SŁOWO: WARUNKI SANITARNE’

„Warunki sanitarne i załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz to oczywiście drażliwe tematy. Ludzie często nie chcą o tym rozmawiać, a tym bardziej umożliwić komuś obcemu zrobienie o tym reportażu. Z tego powodu problem ten urósł do tak ogromnych rozmiarów. Nikt o nim nie rozmawia”.

YURI KOZYREV — ‘EUROPEJSKI KRYZYS MASOWEJ MIGRACJI’

„Informując o kryzysie uchodźczym, dziennikarze pomagają imigrantom w uzyskaniu tożsamości. Pomagamy zmienić pogląd, że napływające tłumy są ‘anonimowym zagrożeniem’ docierającym do europejskich wybrzeży”.

FRANCESCO ZIZOLA — ‘ZŁAPANI NICZYM TUŃCZYKI’

„W projekcie ‘Złapani niczym tuńczyki’ chciałem stworzyć ścieżkę narracyjną, która oferuje złożoną wizję dawnej, zrównoważonej metody połowu tuńczyka. Chciałem przedstawić metaforę odwiecznego konfliktu między człowiekiem a naturą — skłonić odbiorcę do refleksji nad pychą ludzi”.