Symbolem Bożego Narodzenia jest Święty Mikołaj, ale nad urzeczywistnieniem magii świąt pracuje przez cały rok naprawdę dużo ludzi.

Portrecistka Paloma Parrot podjęła wyzwanie of firmy Nikon. Jej zadaniem było uchwycenie twarzy świąt Bożego Narodzenia – osób z całej Europy, dzięki którym święta są tak wyjątkowe.

Umiejętności i rzemiosło tych osób przedstawia zachwycająca seria portretów wykonanych aparatem D7500 z obiektywami NIKKOR, a same „twarze” świąt wyjaśniają swoje role w tworzeniu ducha Bożego Narodzenia. 

Mike Wallace, 70 lat
Cukiernik, piekarnia Meg Rivers, Shipston-on-Stour (Wielka Brytania)

Brytyjski cukiernik Mike Wallace od 14 lat jest głównym piekarzem w piekarni Meg Rivers. Jednym z jego ważniejszych zajęć jest wypiekanie przeróżnych świątecznych smakołyków.

Mike najczęściej rozpoczyna swoje przygotowania do świąt już we wrześniu. Świąteczne ciasta, puddingi oraz ciastka są pieczone w niewielkich ilościach nad ranem, a następnie dokańczane i ręcznie dekorowane po południu. Następnego dnia są już gotowe do dostarczenia. Dla Mike'a w świętach najważniejsze jest zarażanie innych pozytywnym nastawieniem. Najbardziej lubi, kiedy jego klienci co roku przychodzą po wielokrotnie nagradzane ciasto świąteczne z polewą.

Jade Downer, 25 lat
Wytwórca kartek świątecznych, Tidy Print, Brighton (Wielka Brytania)

Pochodząca z Brighton Jade Downer zajmuje się tworzeniem kartek świątecznych. Rok temu wraz ze swoim partnerem, Danielem Tomlinsonem, założyła połączone ze sklepem studio drukarskie o nazwie Tidy Print. Od chwili otwarcia studia Jade nie tylko produkuje własne kartki, ale prowadzi również warsztaty tworzenia kartek świątecznych dla osób, które chcą poznać podstawy druku sitowego.

Podczas warsztatów jej klienci uczą się, jak projektować własne kartki świąteczne. Korzystając z szablonów, różnych kolorów i sitodruku, mogą tworzyć spersonalizowane życzenia świąteczne dla swoich bliskich.

Anders Larsen, 50 lat
Plantator drzewek iglastych, Faedres Gave, Kopenhaga (Dania)

Duński plantator choinek, Anders Larsen, dorastał na oddalonej od Kopenhagi o 150 km małej wyspie Lolland. W tygodniu Anders wraz ze swoją żoną praktykują prawo w Kopenhadze, ale w weekendy pracują na swojej plantacji drzewek iglastych. Kupili ją dwa lata temu i od tego czasu prowadzą ją jako rodzinny interes.

Larsenowie przez cały rok pielęgnują drzewka, a w listopadzie zaczynają przygotowywać je do sprzedaży. Pod koniec roku, gdy na plantacji nie brakuje zajęć, często proszą o pomoc swoje dzieci i rodziców. Według Andersa ich plantacja jednoczy nie tylko jego, ale też wiele innych rodzin. Jedną z duńskich tradycji podczas przygotowań do świąt jest rodzinne wybieranie i ścinanie choinek. Anders chętnie patrzy, jak całe rodziny przyjeżdżają rowerami na jego plantację, spędzają na niej popołudnie, wybierając własne drzewko, a następnie wracają do swoich domów ze ściętą choinką.

Upi Virkkula, 51 lat
Hodowca reniferów, Salla Reindeer Park, Salla (Finlandia)

Upi Virkkula od prawie dwudziestu lat zajmuje się hodowlą reniferów w gminie Salla. Zajmuje się reniferami przez cały rok, ale do jego obowiązków należy też planowanie safari, wycieczek z karmieniem reniferów, a nawet wizyt w celu obserwowania zórz polarnych.

Upi opisuje park reniferów jako wyjątkowe miejsce wypoczynku dla osób, które chcą poznać inny aspekt świąt, i korzysta z każdej okazji, aby przedstawić im piękno Laponii. Główną atrakcją w sezonie świątecznym jest coroczny wyścig zaprzęgów reniferów – tradycyjny i popularny w Laponii sport. Do udziału w wyścigu zachęcani są również goście.

Julie Tuner, 55 lat
Wytwórca koni na biegunach, The Rocking Horse Shop, York (Wielka Brytania)

Pochodząca z Yorkshire Julie pracuje w sklepie The Rocking Horse Shop od 1999 roku. W ciągu tych 18 lat opanowała do perfekcji sztukę ręcznego wytwarzania siodeł i wodzy nie tylko do nowych i używanych koni na biegunach, ale również dla hobbystów, którzy chcą spróbować sił w tworzeniu własnych koni na biegunach z wykorzystaniem instrukcji otrzymanych w sklepie.

Zamówienia świąteczne są składane już od marca, co świadczy o tym, że koń na biegunach to prawdziwie ponadczasowy i klasyczny prezent. Wielu klientów przynosi do sklepu stare konie wymagające konserwacji. Są to osoby, które otaczają tę zabawkę ciepłymi wspomnieniami z dzieciństwa i chcą dać swoim dzieciom szansę poczucia tych samych emocji.  Dla Julie możliwość współtworzenia tak wyjątkowego prezentu jest zaszczytem. Ponadto zauważyła wśród klientów rosnącą chęć wręczania prezentów, które można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Wiele osób prosi pracowników sklepu o umieszczenie w korpusie zabawki specjalnych pamiątek lub zdjęć, aby stworzyć z nich kapsuły czasu.

Tom Count, 18 lat
Wytwórca skarpet, Santa Sacks, Lincolnshire (Wielka Brytania)

Tom Count pracuje jako asystent produkcyjny w firmie Santa Sacks, gdzie drukuje oraz personalizuje klasyczne worki jutowe i świąteczne skarpety. Ponadto za pomocą druku termicznego nanosi na wszystkie worki i skarpety imiona ich przyszłych właścicieli. Po ostatecznym wykończeniu gotowe produkty są pakowane i ozdabiane kokardą. Tom musi też zadbać o wysłanie ich klientom na czas.

Tom uważa, że dzięki swojej pracy pomaga innym rozprzestrzeniać magię świąt za pomocą przemyślanych i spersonalizowanych prezentów. Jest dumny z bycia częścią tradycji polegającej na kupowaniu dziecku pierwszego prezentu świątecznego w postaci worka, który będzie używany w kolejnych latach.

Daniel Aust, 43 lata
Wytwórca zabawek, GRIMM’s Spiel und Holz Design, Hochdorf (Niemcy)

Pochodzący z Niemiec Daniel Aust jest twórcą zabawek. Od 11 lat prowadzi warsztat Grimm’s Toy.  Łącząc rzemiosło z kreatywnością, ręcznie tworzy naturalne i trwałe drewniane zabawki. Dba też o zachowanie płynności pracy w swoim warsztacie – nadzoruje personel i troszczy się o urządzenia techniczne i mechaniczne.

Dla Daniela wytwarzanie zabawek to sposób sprawiania dzieciom frajdy na święta, bo zabawa to przecież ważny element dzieciństwa. Lubi słuchać cudownych opowieści klientów o tym, jak wręczają dzieciom zakupione u niego zabawki i oglądają, jak ich pociechy bawią się nimi po raz pierwszy.

Komentując swoje wrażenia, Paloma Parrot powiedziała: „Jako fotograf portretowy potrzebuję sprzętu, który zapewnia wyjątkowo dokładne rozpoznawanie obiektów i doskonałą jakość oraz swobodę pozwalającą ukazać historię osoby przy użyciu tylko jednego korpusu aparatu i obiektywu. Oba obiektywy, z których korzystałam podczas tych sesji zdjęciowych, zapewniały niezwykłą elastyczność. Mogłam wykonać intymne portrety tych osób bezpośrednio w ich środowisku pracy i pokazać, jaka jest ich rola w tworzeniu atmosfery świąt Bożego Narodzenia”.

Paloma Parrot robiła zdjęcia aparatem D7500. Razem z tą nową sztandarową lustrzanką cyfrową formatu DX firmy Nikon korzystała z następujących obiektywów NIKKOR:
•  AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR: Ten zaawansowany, kompaktowy i uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy formatu DX umożliwia zarówno fotografowanie szerokich planów, jak i zbliżeń typowych dla teleobiektywu, co sprawia, że może być używany w większości zastosowań – od intymnych portretów po fotografię podróżniczą. Funkcja redukcji drgań firmy Nikon pomaga uzyskać doskonałą ostrość zdjęć, a lekki korpus obiektywu zapewnia dobre wyważenie aparatu.
• AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G Ten jasny stałoogniskowy obiektyw 50 mm o dużym otworze względnym f/1,4 nadaje się doskonale do fotografowania przy słabym oświetleniu lub gdy wymagana jest mała głębia ostrości. Jest również wyposażony w cichy silnik falowy (SWM) firmy Nikon, który zapewnia szybkie i ciche działanie autofokusa.