02-12-2022

FIRMA NIKON I PARTNERZY OGŁASZAJĄ ZWYCIĘZCÓW KONKURSU ENVIRONMENTAL PHOTOGRAPHER OF THE YEAR W 2022 R.

Nikon, CIWEM, WaterBear i Arup z przyjemnością ogłaszają zwycięzców konkursu Environmental Photographer of the Year w 2022 r. W dorocznym konkursie, organizowanym już po raz 15, są nagradzane najbardziej inspirujące prace w dziedzinie fotografii ekologicznej z całego świata, dzięki czemu wydarzenie to stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości problemów środowiskowych, które zagrażają naszej planecie.

Fotograf, Mehdi Mohebi Pour, otrzymał wysoce cenioną nagrodę Environmental Photographer of the Year za poruszające zdjęcie zatytułowane „The Bitter Death of Birds” (Gorzka śmierć ptaków) (2021). Przedstawia ono tylko trzy z tysięcy ptaków, które padły w lagunie Miankaleh w Iranie z powodu braku wody i skażenia, oraz wysiłek pracowników ochrony środowiska zbierających martwe zwierzęta, aby zapobiec wybuchowi epidemii. Zwycięskie zdjęcie wybrano ze względu na surrealistyczny obraz koła życia odzwierciedlającego powiązania między ludźmi a przyrodą.

Mehdi Mohebi Pour powiedział:Zdobycie tej nagrody jest dla mnie niezwykle ważne, ponieważ moim życiowym priorytetem jest fotografowanie zmian klimatycznych i przedstawianie wywołanych przez nie zniszczeń. Chcę, aby ludzie na całym świecie dowiedzieli się o tym smutnym wydarzeniu, śmierci ptaków w Iranie, ponieważ jeśli nie zmienimy naszego stylu życia, to wkrótce do takich zdarzeń dojdzie w innych krajach”.

W konkursie są nagradzani także młodzi fotografowie. 16-letni Fayz Khan zdobył nagrodę Young Environmental Photographer of the Year za urzekające zdjęcie „Beautiful but Hostile Colors on Earth” (Piękne, ale nieprzyjazne kolory na Ziemi) (2022). Zdjęcie przedstawia flamingi małe przelatujące nad jeziorami Magadi i Natron w Kenii, zbiornikami wodnymi, które są źródłem ich pożywienia, ale są silnie zasadowe i z tego powodu toksyczne dla większości innych organizmów roślinnych i zwierzęcych. Zdjęcie doceniono jako klasyczne i dobrze skomponowane, a jednocześnie podkreślające niewypowiedziane skutki kryzysu klimatycznego w Dolnie Rift.

Stefan Maier, General Manager Marketing w firmie Nikon Europe komentuje: Cieszymy się, że Fayz Kahn otrzymał nagrodę Young Environmental Photographer of the Year w 2022 r. Dzięki sprzętowi firmy Nikon fotografowie opowiedzieli niektóre z najważniejszych historii minionego stulecia. Dlatego z radością wspieramy tak młodego twórcę, ponieważ przyczynia się on do wpływu, jaki fotografia będzie wywierać w przyszłości, i doskonali swoje umiejętności fotograficzne”.

W tym roku międzynarodowe jury, w skład którego weszli Roie Galitz, ambasador marki Nikon i aktywista, oraz Matilde Gattoni, fotografka zajmująca się ochroną środowiska i prawami człowieka, otrzymało zgłoszenia z ponad 120 krajów świata. Autorami prac konkursowych byli zarówno amatorzy, jak i profesjonalni fotografowie, ze wszystkich grup wiekowych – od siedmiu do 90 lat. Aby zwiększyć odpowiedzialność i przejrzystość w wyborze zdjęć, w tym roku komisję konkursową poszerzono o panel etyczny. Po dokładnym przeglądzie panel przeanalizował zdjęcia, które wzbudziły wątpliwości etyczne, i w razie potrzeby poprosił fotografów o dodatkowe informacje, aby pomóc jurorom w podjęciu świadomej decyzji.

Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach konkursu Environmental Photographer of the Year zamieszczono na stronie www.epoty.org.

Pełna lista zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie oraz ich autorów:

      ● Environmental Photographer of the Year: The Bitter Death of Birds (Gorzka śmierć ptaków), Mehdi Mohebi Pour, 2021

      ● Young Environmental Photographer of the Year – nagroda firmy Nikon Award: Beautiful but Hostile Colors on Earth (Piękne, ale nieprzyjazne kolory na Ziemi), Fayz Khan, 2022

      ● Vision of the Future: Vertical Farming (Rolnictwo pionowe), Arie Basuki, 2022

      ● Recovering Nature: Naturalia: Chronicle Of Contemporary Ruins (Natrualia: kronika współczesnych ruin), Jonathan „Jonk” Jimenez, 2021

      ● Keeping 1.5 Alive: Chemical Explosion (Wybuch chemiczny), Subrata Dey, 2022

      ● Adapting for Tomorrow: New Ways to the Future (III) (Nowe drogi do przyszłości (III)), Simone Tramonte, 2021

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka na całym świecie ceniona jest za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych. Rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon oraz obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych.

Firma Nikon odgrywa też czołową rolę w rozwoju kultury fotografii. Od lat umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt marki pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie.

Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach. Jest to możliwe dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej oraz zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, do których należą inicjatywy takie jak AkademiaNikona.pl czy SzerokiKadr.pl. Więcej informacji na temat produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie nikon.pl.

Informacje o CIWEM

Instytut gospodarowania zasobami wodnymi i zarządzania ochroną środowiska CIWEM (Chartered Institution of Water and Environmental Management) jest niezależną organizacją zawodową z przywilejem królewskim i zarejestrowaną organizacją charytatywną w Wielkiej Brytanii, która na całym świecie propaguje zasady gospodarowania zasobami wodnymi i zarządzania ochroną środowiska. CIWEM reprezentuje społeczność 30 000 profesjonalistów, których łączy wspólna wizja bezpiecznego i zrównoważonego świata. Więcej informacji można znaleźć w witrynie: https://www.ciwem.org/

Informacje o WaterBear

WaterBear to nowatorska platforma streamingowa prezentująca nagradzane filmy dokumentalne, a także oryginalne treści – dotyczące różnorodności biologicznej, społeczności, działań na rzecz klimatu i zrównoważonej mody. Osoby zarejestrowane na platformie WaterBear mogą w dowolnej chwili i na dowolnym urządzeniu bezpłatnie oglądać materiały wideo, a także podejmować natychmiastowe działania wspierające organizacje pozarządowe na całym świecie i kształtować lepszą przyszłości naszej delikatnej planety. Więcej informacji o WaterBear oraz formularz rejestracyjny można znaleźć w witrynie: https://www.waterbear.com/.

Informacje o Arup

Firma Arup, zaangażowana w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, jest kolektywem doradców i ekspertów pracujących w 140 krajach. Została założona z myślą o połączeniu humanizmu z doskonałością, dlatego współpracuje z klientami i partnerami, wykorzystując wyobraźnię i technologię oraz działając skrupulatnie, aby kształtować lepszy świat. Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://www.arup.com/