21-10-2022

NIKON OGŁASZA TERMIN SKŁADANIA ZGŁOSZEŃ DO 39. KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO NIKON PHOTO CONTEST

Nikon ma przyjemność ogłosić rozpoczęcie 39. edycji konkursu fotograficznego Nikon Photo Contest. Zgłoszenia będą przyjmowane od godziny 6:00 – 27 października. Termin ich składania upływa 13 lutego 2023 r. o godzinie 6:00.

Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon konkursu, uczestnicy edycji 2022-2023 mogą przesyłać zarówno zdjęcia, jak i filmy. Tematem konkursu fotograficznego jest „Beloved” (Uwielbiane). Nikon będzie szukać zdjęć, wyrażających indywidualne priorytety z różnych perspektyw, zarówno w kategorii „Single Photo” (Pojedyncze zdjęcie), jak i „Photo Story” (Fotograficzna narracja).

Motywem konkursu filmowego są „Next Steps” (Kolejne kroki). Prace zgłaszane w kategoriach „Short Film” (Krótki film) oraz „Super Short Film” (Superkrótki film) powinny wyrażać przyszły rozwój i ewolucję świata.

Tegorocznemu jury będzie przewodzić Sarah Leen, pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora ds. fotografii w magazynie National Geographic i spółce National Geographic Partners. W 2020 r. Sarah założyła Visual Thinking Collective, czyli społeczność redaktorek, nauczycielek i kustoszek specjalizujących się w tworzeniu projektów wizualnych i zarządzaniu nimi. 

Sarah komentuje swoją nominację na stanowisko głównego sędziego:

- Mam nadzieję, że Nikon Photo Contest pozwoli mi zgromadzić historie, które reprezentują nasz dzisiejszy świat. Po trzech latach izolacji i strachu z powodu pandemii COVID-19 przyzwyczajamy się do nowego sposobu życia. Teraz mamy nowe możliwości i nowe szanse. Zastanówmy się nad naszym światem, przemyślmy rozwój i zmiany, które obecnie stają się nowymi możliwościami. Z niecierpliwością oczekuję prac, które zostaną nadesłane z całego świata. W ramach tego konkursu mamy okazję pokazać, gdzie znajdujemy się dzisiaj i opowiedzieć nasze historie i osobiste relacje.

Nikon Photo Contest został po raz pierwszy zorganizowany w 1969 r. i jest obecnie największym międzynarodowym konkursem fotograficznym na świecie. Jego ideą jest wzbogacanie kultury fotograficznej poprzez zapewnianie profesjonalistom i amatorom fotografii na całym świecie możliwości wyrażania siebie i wzajemnego angażowania. W poprzedniej edycji 26 000 uczestników ze 150 krajów i regionów na całym świecie przesłało ponad 65 000 zdjęć.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografów profesjonalnych i amatorów, niezależnie od wieku, płci i narodowości. Z dodatkowymi informacjami na temat kategorii konkursowych, jak również szczegółami składania zgłoszeń można zapoznać się na stronie internetowej Nikon Photo Contest. Ogłoszenie laureatów zaplanowano na lipiec 2023 r.

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka na całym świecie ceniona jest za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych. Rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon oraz obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych.

Firma Nikon odgrywa też czołową rolę w rozwoju kultury fotografii. Od lat umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt marki pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie.

Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach. Jest to możliwe dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej oraz zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, do których należą inicjatywy takie jak AkademiaNikona.pl czy SzerokiKadr.pl. Więcej informacji na temat produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie nikon.pl.