Nikon Imaging | Polska | Europa

30-06-2017

Vincent Munier, ambasador marki Nikon, fotografuje zagrożonego irbisa śnieżnego

Przeciwności takie jak wysokość 5000 m n.p.m., temperatura -35°C i niestabilny geopolitycznie obszar zostały podbite, ukazując skarb przyrody Tybetu

Europejski ambasador marki Nikon i fotograf przyrody Vincent Munier zakończył swój ambitny projekt dokumentowania najbardziej zagrożonych zwierząt Tybetu. W czasie swojej próby sfotografowania tego relatywnie nieznanego i niezbadanego regionu, Vincent wspinał się na znaczne wysokości, znosił lodowatą temperaturę i pokonywał trudny teren. Na wyposażeniu miał namiot, ciepłe ubrania i swój aparat Nikon D5 i D500 oraz obiektywy NIKKOR.

Vincent miał okazję sfotografować wiele różnych zwierząt: jaka zwyczajnego, tybetańską gazelę i antylopę, tybetańskiego lisa piaskowego i manula stepowego. Jednak jego głównym celem było udokumentowanie nieuchwytnego i płochliwego irbisa śnieżnego – zagrożonego gatunku na skraju wyginięcia spowodowanego zmianą klimatu.

Zbliżanie człowieka do natury

Tybet to trudnodostępny obszar – tak z przyczyn geopolitycznych jak i praktycznych spowodowanych znaczną wysokością. Z pomocą lokalnego tybetańskiego przewodnika Vincent dotarł do najdalszych i nieskalanych obszarów Tybetu na wysokości do 5000 metrów.

„Jestem ciekawy i głodny przygody, a więc warunki pogodowe Tybetu i rzadkie zwierzęta były dla mnie idealnym wyzwaniem” powiedział Munier. „Pracując w tak trudnych warunkach trzeba mieć przy sobie najlepszy aparat i obiektyw, żeby nigdy nie przegapić okazji. Ze sprzętu Nikon korzystam odkąd miałem 12 lat. Na tej wyprawie potrzebowałem niezawodności aparatu Nikon D5, który bardzo lubię, i podręczności aparatu Nikon D500. Obiektywy AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR i AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR również były niezbędne do robienia wysokiej jakości zdjęć z dużej odległości”.

Zwiększanie świadomości o najbardziej płochliwym drapieżniku

Szacuje się, że liczba irbisów śnieżnych żyjących na wolności spadła o co najmniej 20% w ciągu dwóch dekad¹. Przyszłość tego zagrożonego gatunku budzi coraz większe zaniepokojenie obrońców przyrody od czasu, gdyż zauważono występowanie panter zwyczajnych² zajmujących to samo siedlisko na płaskowyżu tybetańskim.

Vincent musiał odwiedzić Tybet trzy razy, nim napotkał irbisy śnieżne. Ich kamuflaż i ostrożna natura sprawiają, że trudno je zauważyć i znaleźć. W czasie trzeciej podróży udało mu się podejść do matki z młodymi i obserwować je przez dwa dni, dokumentując ich wspólne łowy aparatem wyposażonym w ulubiony korpus i obiektyw.

„Nasza relacja z przyrodą jest bardzo dziwna – dzieli nas przepaść”, dodał Munier. „Realizując swoje projekty lubię odwiedzać mało gościnne miejsca, próbując zmniejszyć tę przepaść. To niełatwe i często przeraża mnie trudne ukształtowanie terenu, klimat, a nawet same zwierzęta. Jednak musimy zrozumieć, że ten świat nie należy do nas. Bardzo cenię sobie możliwość regularnego wracania do natury i życia bez wygód cywilizacji, doświadczając takich samych trudności jak fotografowane przeze mnie zwierzęta”.

Program europejskich ambasadorów marki Nikon

Do programu europejskiego ambasadora marki Nikon należą utalentowani i wpływowi artyści, korzystający z najnowszych technologii i znajomości trendów społecznych, by udokumentować nasze czasy. Firma Nikon zachęciła Vincenta do podjęcia jego wymarzonego projektu fotograficznego ze względu na jego renomę jako uznanego i pionierskiego fotografa przyrody.

Więcej informacji na temat projektu Vincenta można znaleźć na jego stronie specjalnego projektu.

Wyposażenie

Vincent zrealizował swój projekt następującym sprzętem:

• AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR 
• AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR 
• AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR 
• D5 
• D500

O Vincencie

Vincent Munier specjalizuje się w fotografii przyrodniczej i plenerowej. Urodził się we francuskim departamencie Wogezy, a przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 12 lat. W młodości mnóstwo czasu spędzał na fotografowaniu natury w okolicznych lasach. Vincent jest pierwszym fotografem, który trzy razy z rzędu otrzymał nagrodę BBC Wildlife Photographer of the Year (Fotograf Przyrody Roku) – „Erik Hosking Award”. Jego zdjęcia można oglądać w galeriach sztuki i prestiżowych międzynarodowych magazynach.

Wszystkie zdjęcia: © Vincent Munier.


¹https://www.wwf.org.uk/wildlife/snow-leopards
²http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-38610862