29-05-2019

Pieter Ten Hoopen, ambasador marki Nikon, dokumentuje historie kochających się par i rodzin dotkniętych globalnym kryzysem uchodźczym

Nowy projekt fotograficzny Pietera Ten Hoopena, ambasadora marki Nikon, przedstawia inspirujące historie kochających się par i rodzin dotkniętych globalnym kryzysem uchodźczym.

Podczas podróży do Turcji i Meksyku Pieter miał okazję uwiecznić na zdjęciach bliskość łączącą osoby zmuszone do ucieczki ze swojej ojczyzny, a także ich determinację. Celem Pietera jest przezwyciężanie stereotypów i stygmatyzacji, której doświadczają uchodźcy. Pieter opowiada historie miłości (będącej uniwersalnym ludzkim doświadczeniem) konkretnych osób, które wspierając się nawzajem zyskały nadzieję na lepszą przyszłość.

Liczba uchodźców na świecie jeszcze nigdy nie była tak duża. Przyczyny są różne: polityczne, ekonomiczne, kulturowe czy też związane ze zmianami klimatycznymi. Obecnie na całym świecie żyje 68,5 miliona ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Wśród nich jest prawie 25,4 miliona uchodźców, z czego ponad połowa ma mniej niż 18 lat¹. Pieter chciał pokazać kryzys w odmienny sposób — ukazać ludzi, a nie statystyki. Do realizacji projektu wykorzystał aparat Nikon D850, aparat bezlusterkowy Z 7 oraz obiektywy NIKKOR.

Z innej perspektywy
Pieter, znany z nagradzanych fotograficznych reportaży i opowieści, zawsze z pasją angażuje się w osobiste projekty. Tematy, których się podejmuje, to przede wszystkim kryzys humanitarny i wojna.

Wyjaśnia: „Dziś o uchodźcach mówi się za pomocą faktów i liczb. Ludzi często sprowadza się do numerów. Chciałem przyjąć inną perspektywę. Co oznacza dla tych osób konieczność porzucenia swoich domów? Co doprowadziło do takiej sytuacji? Jak zrozumieć, przez co przechodzą ci ludzie? Jedną z najbardziej fundamentalnych spraw w życiu każdego z nas jest miłość. Chciałem, aby to ona była motywem przewodnim tych historii — to, jak dodaje nam nadziei i otuchy, i jak pomaga nam przetrwać trudne chwile.  

Szukając schronienia
Pieter rozpoczął projekt od dokumentowania losów migrantów, którzy uciekli z Syrii i znaleźli schronienie w Stambule. Przyjrzał się także losom uchodźców z dobrze znanych karawan migrantów, którzy uciekli z Ameryki Środkowej, kierujących się w stronę granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi. Od prześladowanych par ze zwalczających się gangów po rodziców mających nadzieję na zapewnienie swoim dzieciom bezpiecznego domu — zdjęcia wykonane przez reportera ukazują nie tylko trudy rzeczywistości, jakiej doświadczają uchodźcy, ale również niegasnące uczucia i żywe relacje między ludźmi.

Pieter wyjaśnia: „Większość osób, które fotografowałem, ucieka przed biedą, przemocą, represjami politycznymi i zmianami klimatycznymi. Byłem zaskoczony, jak otwarcie mówiły o miłości. To ludzie, którzy przeszli przez ogromne trudności. Perspektywa cywilizacji zachodniej często utrudnia nam zrozumienie ich sytuacji. Dla nich nadrzędnym celem jest miłość i relacje z innymi. Miłość to dla tych osób narzędzie przetrwania — być może najpotężniejsze, jakie istnieje”.

Sprzęt
Podczas swojej podróży Pieter używał aparatu D850, którego zaletą jest szybkość, duża rozdzielczość i czułość na światło. Przy filmowaniu korzystał z nowego aparatu bezlusterkowego Z 7. Do tych korpusów Pieter dołączył obiektyw AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED.

Wyjaśnia: „Model D850 to jeden z moich ulubionych aparatów, na których zawsze można polegać. Świetnie nadaje się do statycznych ujęć. W terenie nosiłem przy sobie dwa korpusy. Jeden zapasowy miałem jeszcze w hotelu. Miałem okazję wypróbować bezlusterkowiec Z 7. Było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Moja praca wymaga częstego chodzenia, biegania i skakania. Lekki aparat Z 7 okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki cyfrowemu wizjerowi to, co widzisz przez obiektyw, jest obrazem końcowym. To sprawia, że korzystanie ze sprzętu w ruchu jest bardzo łatwe”.

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe umożliwia ambasadorom marki Nikon, utalentowanym i wpływowym fotografom z całej Europy, realizację wymarzonych projektów. Program ten jest częścią nieustającej misji firmy Nikon, której celem jest wspieranie inspirujących fotografów i zapewnianie platformy, dzięki której mogą oni podejmować się pasjonujących projektów oraz tworzyć wspólnotę artystów wizualnych pragnących ukazywać świat z innej perspektywy.

Więcej informacji na temat projektu Pietera można znaleźć na stronie Specjalny projekt

Zestaw

W ramach realizacji tego projektu Pieter korzystał z następującego sprzętu:

● Aparaty:
   ⚬ D850 
   ⚬ Z 7

● Obiektywy: 
   ⚬ AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED
   ⚬ AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G 

O Pieterze

Pieter Ten Hoopen jest doświadczonym i cieszącym się międzynarodowym uznaniem fotografem i filmowcem ze Sztokholmu (Szwecja). Zajmuje się pracą edytorską oraz realizuje projekty osobiste i komercyjne. Do szerokiego grona jego stałych klientów należą między innymi: New Yorker, New York Times Magazine, Le monde, Plan international.

¹  https://www.unhcr.org/figures-at-a-glance.html