03-02-2020

AMBASADOR MARKI NIKON GEORGE KARBUS DOKUMENTUJE NAJWSPANIALSZE OKAZY DZIKICH ZWIERZĄT ŻYJĄCYCH W OCEANACH

Uhonorowany licznymi nagrodami fotograf dzikiej przyrody oraz Ambasador marki Nikon George Karbus opublikował oszałamiającą serię zdjęć prezentujących życie oceanu. Inspiracją do zrealizowania tego fotoreportażu było przeszło 15-letnie doświadczenie Karbusa z podróży do różnych zakątków świata, podczas których fotograf uwieczniał piękno podwodnego świata i jego mieszkańców.

Zdjęcia te zabierają nas pod powierzchnię bezkresnych oceanów, zachęcając odbiorców do nawiązania relacji ze środowiskiem naturalnym, które często pozostaje ukryte przed okiem obserwatora. Uzbrojony w aparaty D850, D5 i Z 7 oraz obiektywy NIKKOR, George działa z nadzieją, że jego zdjęcia uchylą rąbka tajemnicy tego, jak wygląda życie pod powierzchnią naszych wód, przekonując, że aby ochronić i zachować nasz świat, musimy powrócić do natury i nauczyć się ją doceniać.

George, który w młodości praktykował snorkeling i nurkowanie na bezdechu, rozpoczął swoją przygodę z fotografią po przeprowadzce do Lahinch, miasteczka na zachodnim wybrzeżu Irlandii. W trakcie wielotygodniowych eksploracji wód Atlantyku właśnie tu napotkał samotnie żyjącego delfina butlonosa. George zaczął go fotografować i obserwować jego ruchy, ucząc się z respektem i uwagą towarzyszyć tym ssakom oceanicznym podczas pływania i starając się bardziej je zrozumieć, tak aby móc jak najlepiej dokumentować ich życie.

Niesamowite chwile na Oceanie Atlantyckim z dziko żyjącym butlonosem

Klasyczna zabawa w chowanego

George skomentował: „Ciągle zabieramy stworzeniom morskim źródła pożywienia, co będzie miało poważne konsekwencje dla naturalnych ekosystemów, podczas gdy wpływ zmian klimatycznych na przyrodę i rozmaite gatunki jest obecnie nie do zlekceważenia. Za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych mamy lepszy dostęp do informacji i treści na temat tego, jak możemy pomagać przywracać naszą planetę do dobrej kondycji. Wierzę, że aby uratować świat, musimy go kochać – do tego chcę inspirować ludzi swoimi zdjęciami”.

Odkąd zaczął odkrywać świat pod powierzchnią oceanów, George zetknął się z wieloma okazami dzikich zwierząt wodnych, takich jak np. orki, które napotkał na Morzu Norweskim, czy delfiny zaobserwowane na Pacyfiku – fotografowanie ich wszystkich wiązało się z określonymi wyzwaniami. George przyznaje: „Istnieje szereg wyzwań. Zajmuję się głównie dużymi i szybkimi ssakami, więc gotowość do błyskawicznego przemieszczania się stanowi jeden z największych wymogów. Muszę bezpośrednio reagować na konkretną sytuację, błyskawicznie zmieniając pozycję tak, aby uzyskać optymalny kąt i kompozycję – cały czas zachowując czujność podczas zbliżania się do tych stworzeń, aby nie zakłócać im spokoju”.

Orki rozprawiające się ze skupioną ławicą śledzi na Morzu Norweskim

Orka penetrująca od dołu zwarte szyki ławicy śledzi

W celu uwiecznienia tych dziko żyjących zwierząt George użył znanego z szybkości i wspaniałej rozdzielczości aparatu D850, zapewniającego najwyższą precyzję modelu D5 oraz wielokrotnie nagradzanego aparatu Z 7. George preferuje obiektyw AF-S FISHEYE NIKKOR 8-15mm f/3.5-4.5E ED do zdjęć podwodnych, jak również modele AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR, AF FISHEYE NIKKOR 16mm f/2.8DAF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR.

Fotograf dodaje: „Nikon D850 w połączeniu z obiektywem AF-S FISHEYE NIKKOR 8-15mm f/3.5-4.5E ED stanowi znakomity zestaw do większości moich podwodnych fotografii. Uwielbiam autofokus i wysoką rozdzielczość modelu D850. Dodatkowo jego szybkość i znakomita jakość przy słabym świetle sprawiają, że jest to fantastycznie wszechstronny aparat. Bardzo podobała mi się praca z aparatem bezlusterkowym Z 7 firmy Nikon – zastosowany w nim tryb bezgłośny bardzo przydaje się w tak bliskiej odległości od zwierząt”.

Humbaki nabierające powietrza na terenie norweskiej Arktyki

Duże stado śpiewających hawajskich delfinków długoszczękich podczas podwodnego koncertu

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe umożliwia ambasadorom marki Nikon – do których należą utalentowani i wpływowi fotografowie z całej Europy – realizację ich wymarzonych projektów. Program jest częścią misji marki Nikon, której celem jest wspieranie inspirujących fotografów przez umożliwienie im realizacji projektów, na których im zależy, a przy tym stworzenie społeczności artystów wizualnych, którzy stawiają na innowacyjność.

Więcej informacji na temat projektu George’a można znaleźć na jego stronie Specjalnego projektu

Zestaw

W ramach tego projektu George używał następującego sprzętu:

● Aparat:
   ⚬ Z 7 
   ⚬ D850  
   ⚬ D5

● Obiektywy: 
   ⚬ AF-S FISHEYE NIKKOR 8-15mm f/3.5-4.5E ED
   ⚬ AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR
   ⚬ AF FISHEYE NIKKOR 16mm f/2.8D 
   ⚬ AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR