17-12-2019

Wyjście wideo w formacie RAW w aparatach Nikon Z7 i Z6

Firma Nikon poinformowała dziś, że w pełnoklatkowych aparatach bezlusterkowych Z7Z6 zostanie włączone wyjście wideo w formacie RAW. Funkcja ta zostanie wprowadzona wraz z opublikowaniem wersji oprogramowania 2.20.

Firma Nikon jest pierwszym producentem aparatów, który zapewnił przesyłanie danych wideo w formacie RAW bezpośrednio z wyjścia HDMI pełnoklatkowego aparatu bezlusterkowego. Użytkownicy aparatów Z7Z6 będą mogli przesyłać 12-bitowy strumień danych wideo RAW do zewnętrznego rejestratora Atomos Ninja V[1], który wchodzi w skład zestawu Nikon Z6 Essential Movie.

Strumień wideo rejestrowany jest w opracowanym w 2018 roku przez Apple Inc. formacie ProRes RAW. Zachowuje on dokładność odwzorowania kolorów oraz zapewnia lepszą widoczność szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach. Filmowcy docenią maksymalną swobodę podczas gradacji kolorystycznej bez spowalniania edycji – idealną przy postprodukcji nagrań HDR.

Aby włączyć funkcję przesyłania danych wideo w formacie RAW należy pobrać aktualizację oprogramowania[2] w wersji 2.20, a następnie przekazać aparat do wybranego centrum serwisowego firmy Nikon. Usługa ta jest bezpłatna dla wszystkich aparatów Nikon Z6, które zostały zakupione w zestawie Z6 Essential Movie Kit. Jeżeli sprzęt został zakupiony w tym zestawie i nie ma jeszcze wstępnie zainstalowanej obsługi wyjścia wideo w formacie RAW, to najbliższe centrum serwisowe firmy Nikon zainstaluje ją bezpłatnie po okazaniu dowodu zakupu.

Informację na temat wysokości opłaty za usługę włączenia funkcji dla pozostałych zestawów uzyskać można w każdym centrum serwisowym firmy Nikon.

Fundamentem serii Z firmy Nikon jest doskonała jakość zdjęć, a udostępnienie danych wideo w formacie RAW na wyjściu HDMI jest ważnym udoskonaleniem dla wszystkich filmowców. Dzięki przyszłym uaktualnieniom oprogramowania, aparaty z serii Z nadal będą odpowiadać na zmieniające się potrzeby użytkowników oraz oferować funkcje nowej generacji.

Więcej informacji na temat nagradzanych produktów firmy Nikon można znaleźć na stronie nikon.pl.[1] W celu zapewnienia obsługi strumienia danych wideo w formacie RAW z aparatu firmy Nikon, zewnętrzne monitory/rejestratory Atomos Ninja V mogą również wymagać uaktualnienia oprogramowania. Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy Atomos.

[2] Aby pobrać oprogramowanie w wersji 2.20 dla aparatu Z7, kliknij tutaj. Aby pobrać oprogramowanie w wersji 2.20 dla aparatu Z6, kliknij tutaj. Aby znaleźć najbliższe centrum serwisowe Nikon, kliknij tutaj.