30-10-2019

Ambasador firmy Nikon Sebastián Liste sfotografował rozwój i wylesianie Amazonii

Ceniony fotograf i ambasador firmy Nikon, Sebastián Liste, zaprezentował nową, oszałamiającą serię fotografii, przedstawiając wpływ kolonizacji i wylesiania na lokalne zatrudnienie, handel, wysiedlanie społeczności i środowisko w Amazonii.

Najnowsze zdjęcia są częścią najważniejszego dorobku artystycznego Sebastiána. Dokumentował on Amazonię przez ostatnie osiem lat. Wyposażony w aparaty D850 i Z7 oraz obiektywy NIKKOR, Sebastián skupił się teraz na Transamazonice i położonych obok niej wioskach. Celem jego projektu jest edukowanie nowych pokoleń na temat zmieniającej się geografii Amazonii, a w szczególności w zakresie wpływu Transamazoniki na społeczeństwo, politykę i środowisko.

Transamazonika to trzecia najdłuższa droga w Brazylii*, dzieląca las deszczowy Amazonii na dwie części. Początkowo miała ona wspierać lepszą integrację na terenie całej Brazylii i w krajach sąsiednich. Jej budowa rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, ale nigdy nie została dokończona. Mimo tego droga była używana i co jakiś czas wznawiano na niej sporadyczne prace budowlane, wprowadzając dalsze zmiany w otaczającym ją środowisku i dla korzystających z niej ludzi.

Komentarz Sebastiána: „Rozwój drogi pozwolił Brazylii stać się jednym z najważniejszych eksporterów na świecie. Od wołowiny przez kurczaka po kawę, cukier i soję; wsparła ona wzrost gospodarczy i zapewniła zatrudnienie w regionie. Wymagało to jednak również masowego wylesiania i niszczenia lasów deszczowych Amazonii, a kolonizacja, która się z tym wiąże, dramatycznie wpłynęła na życie mieszkańców.”

Podczas gdy możliwość produkcji i transportu towarów pobudziła brazylijską gospodarkę, kolonizacja Amazonii wzbudziła kontrowersje i przyniosła zmiany. Zdaniem Sebastiána „budowa drogi miała pozytywny wpływ ekonomiczny, ale jednocześnie mieszkańcy zostali wysiedleni ze swoich społeczności, tereny należące do państwa zostały nielegalnie sprywatyzowane, a tysiące ludzi zaczęło pracować w trudnych warunkach w gospodarstwach rolnych i hodowlanych. Istnieje wiele odizolowanych społeczności żyjących w lasach deszczowych – teraz mają pracę, ale ich życie zmieniło się na zawsze.”

Aby zaprezentować życie toczące się w tych wioskach oraz ich mieszkańców, Sebastián skorzystał z lustrzanki D850, z jej szybkością, rozdzielczością i ekspozycją, a także nagradzany, pełnoklatkowy bezlusterkowy aparat Z7. Trzy obiektywy, które towarzyszyły mu przez cały czas, to: AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G i AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G, a także obiektyw NIKKOR Z 24-70mm f/4 S dla aparatów bezlusterkowych.

Dodaje: „Potrzebowałem niezawodnego i solidnego sprzętu do pracy w gorących, wilgotnych i trudnych warunkach. Chciałem w obiektywny sposób udokumentować sytuację i odnaleźć piękno w codziennych kadrach. Wymagało to robienia wysokiej jakości zdjęć w ułamku sekundy przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad światłem i kolorami. Tylko wtedy mogłem przedstawić sprawę w sposób, na jaki ona zasługuje i pomóc zwiększyć świadomość zmian w tej odległej, ale istotnej części świata.”

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe umożliwia ambasadorom marki Nikon – do których należą utalentowani i wpływowi fotografowie z całej Europy – realizację ich wymarzonych projektów. Program jest częścią misji marki Nikon, której celem jest wspieranie inspirujących fotografów przez umożliwienie im realizacji projektów, na których im zależy, a przy tym stworzenie społeczności artystów wizualnych, stawiających na innowacyjność.

Więcej informacji na temat projektu Sebastiána można znaleźć na jego stronie Specjalny projekt.

Zestaw

W ramach tego projektu Sebastián używał następującego sprzętu:

● Aparaty:
   ⚬ D850 
   ⚬ Z 7

● Obiektywy: 
   ⚬ AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G 
   ⚬ AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G 
   ⚬ NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Transamazonika