09-04-2015

Firma Nikon wielkim zwycięzcą w rywalizacji o nagrody TIPA 2015, nagrodzona za aparaty D810, D5500 i COOLPIX P610

Firma Nikon ogłosiła dziś, że jej trzy produktu zdobyły nagrody TIPA (Technical Image Press Association) 2015.

TIPA, globalna organizacja, do której należą magazyny poświęcone fotografii i przetwarzaniu obrazu z całego świata, przyznało nagrody w kategorii „Best Professional DSLR” (Najlepsza profesjonalna cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa) aparatowi Nikon D810, w kategorii „Best Entry Level DSLR” (Najlepsza amatorska cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa) aparatowi Nikon D5500 oraz w kategorii „Best Superzoom Camera” (Najlepszy aparat z superzoomem) aparatowi Nikon COOLPIX P610.

Zdobywcy nagród są wyłaniani przez redaktorów 27 magazynów poświęconych fotografii z 16 krajów na całym świecie. Nagrody są przyznawane produktom uznanym przez jury za najlepsze w swojej kategorii pod względem jakości, wydajności oraz korzyści dla użytkownika. Ponadto w ocenie produktów redaktorzy TIPA uwzględniają innowacyjność, wykorzystanie najnowocześniejszej technologii, wzornictwo i ergonomię, łatwość obsługi, a także stosunek ceny do jakości.

Nagroda TIPA dla najlepszej profesjonalnej lustrzanki jednoobiektywowej: Nikon D810

Aparat D810 firmy Nikon to cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa o rozdzielczości 36,3 megapiksela z matrycą formatu FX bez optycznego filtra dolnoprzepustowego. Pozwala on uzyskać zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością nawet 5 klatek na sekundę i ulepszoną redukcją szumów w zakresie ISO 64–12800 z możliwością rozszerzenia do ISO 32–51200. Aparat ten umożliwia również nagrywanie filmów w jakości full HD. System rozpoznawania scenerii firmy Nikon z opcją matrycowego pomiaru ekspozycji 3D Color Matrix III z 91 000 pikseli zapewnia zrównoważoną ekspozycję nawet w trudnych warunkach oświetlenia, z miksowaniem obejmującym ustawienie ekspozycji, autofokusa, balansu bieli oraz sterowanie lampą w trybie i-TTL. Filmowcom aparat D810 oferuje funkcję HDMI, wbudowaną funkcję zdjęć poklatkowych oraz interwalometr, wbudowany mikrofon umożliwiający wybór zakresu częstotliwości głosu, tryb ciągłego AF oraz funkcję w pełni ręcznego sterowania. Aparat jest również wyposażony w dwa gniazda karty pamięci obsługujące zarówno karty pamięci SD, jak i CF.

Nagroda TIPA dla najlepszej amatorskiej cyfrowej lustrzanki jednoobiektywowej: Nikon D5500

Aparat D5500 to kompaktowa cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa formatu DX wyposażona w przetwornik CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, umożliwiająca fotografowanie z szybkością nawet 5 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości, a także nagrywanie filmów Full HD w jednym z czterech ustawień szybkości nagrywania w zakresie od 24p do 60p. Aparat ten jest wyposażony w najlepszy w swojej klasie system 39-punktowego autofokusa firmy Nikon, a zaawansowana funkcja trójwymiarowego śledzenia obiektów utrzymuje raz ustawioną ostrość nawet na najmniejszych i nieprzewidywalnie poruszających się obiektach. Zakres czujności ISO obejmuje przedział ISO 100–25600. Jest to pierwsza cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa firmy Nikon wyposażona w dotykowy ekran LCD o zmiennym kącie nachylenia i przekątnej 8,1 cm. Jest to lekki aparat o smukłym korpusie i ergonomicznym kształcie oraz mocno wyprofilowanym uchwycie, który zapewnia nieporównywalny komfort. Niewymagająca przewodowego połączenia aplikacja firmy Nikon zapewnia możliwość bezprzewodowego połączenia aparatu z kompatybilnym smartfonem lub tabletem — bez konieczności korzystania z zewnętrznego punktu dostępowego. Liczne tryby kreatywne umożliwiają użytkownikowi indywidualne dostosowanie wyglądu i stylu każdego zdjęcia.

Nagroda TIPA dla najlepszego aparatu z superzoomem: Nikon COOLPIX P610

Dzięki obiektywowi NIKKOR z niezwykłym 60-krotnym zoomem optycznym (24–1440 mm) i soczewkami ze szkła ED aparat P610 firmy Nikon umożliwia fotografowania z szybkością nawet 7 klatek na sekundę (w pełnej rozdzielczości) oraz nagrywanie filmów Full HD z wykorzystaniem systemu optycznej redukcji drgań z podwójną detekcją o efektywności 5 stopni ekspozycji firmy Nikon. Aparat jest wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli, wizjer elektroniczny oraz ekran LCD o przekątnej 7,5 cm i zmiennym kącie nachylenia — oba obsługujące rozdzielczość 921 tys. punktów. Funkcje fotografowania obejmują efekty filtrów oraz efekty specjalne, a także tryb makro oraz nagrywanie filmu poklatkowego. Model P610 jest wyposażony we wbudowany moduł GPS i umożliwia użytkownikom łatwe wysyłanie zdjęć do kompatybilnych smartfonów lub tabletów dzięki wbudowanej funkcji łączności Wi-Fi i NFC. Zastosowanie przycisku zoomu krokowego ułatwia ponowne uchwycenie obiektu, który na chwilę znajdzie się poza kadrem. Ponadto funkcja zoomu cyfrowego Dynamic Fine Zoom firmy Nikon umożliwia dwukrotne zwiększenie zasięgu obiektywu — do 120x.