06/05/2013

Nikon zdobywa cztery nagrody TIPA

Amsterdam, Holandia, 6 maja 2013 r. – Firma Nikon Europe ogłosiła dziś, że jej cztery produkty zdobyły wysoce prestiżowe nagrody TIPA (Technical Image Press Association).

TIPA, wiodące europejskie stowarzyszenie czasopism poświęconych fotografii, przyznało nagrody: w kategorii „Najlepsza lustrzanka cyfrowa dla zaawansowanych” aparatowi Nikon D7100, w kategorii „Najlepszy prosty aparat kompaktowy” aparatowi Nikon COOLPIX S01, w kategorii „Najlepszy aparat z superzoomem” aparatowi Nikon COOLPIX P520 i w kategorii „Najlepszy obiektyw do aparatu kompaktowego dla początkujących” obiektywowi Nikon 1 NIKKOR 11-27.5mm f/3.5-5.6 ED-IF.

Zdobywcy nagród TIPA wyłaniani są corocznie w głosowaniu 29 czasopism fotograficznych z pięciu kontynentów. Jury, wybierając zwycięzcę w każdej kategorii, uwzględnia innowacyjność, wykorzystanie najnowocześniejszej technologii, wzornictwo i ergonomię, łatwość użycia, a także stosunek ceny do jakości.

Nicolas Gillet, menedżer ds. produktu w dziale kompaktowych aparatów cyfrowych w Nikon Europe, powiedział: „Zdobycie czterech nagród TIPA w segmentach lustrzanek cyfrowych i aparatów kompaktowych oraz dla jednego z naszych obiektywów NIKKOR to dla firmy Nikon Europe prawdziwy zaszczyt. Z serii COOLPIX, która w minionym roku ugruntowała swoją mocną pozycję na rynku, pochodzą dwa nagrodzone aparaty – stylowy i łatwy w użyciu model S01 oraz COOLPIX P520 – niezwykle uniwersalny aparat pośredni, który sprawdza się w każdej sytuacji”.

Marina Gurevich, menedżer ds. produktu w Nikon Europe powiedziała: „Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że Nikon D7100 poszedł w ślady swojego poprzednika, który zdobył nagrodę w tej samej klasie w roku 2011. Fakt, że szeroka gama naszych produktów jest wciąż doceniana, to wspaniałe osiągnięcie”.

Nagroda TIPA dla najlepszej lustrzanki cyfrowej dla zaawansowanych użytkowników: Nikon D7100

Komentarz jury TIPA: „Aparat Nikon D7100 jest wyposażony w nową matrycę CMOS w formacie DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli i 51-punktowy system autofokusa z 15 czujnikami krzyżowymi. Model D7100 rejestruje do 6 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości, zaś w nowym trybie kadrowania 1,3x o jedną klatkę więcej (przy nieco niższej rozdzielczości). Imponujący wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala charakteryzuje się równie imponującą rozdzielczością 1,229 mln punktów – doskonałą zarówno do fotografowania, jak i filmowania. Cechy te, razem z licznymi ustawieniami przetwarzania obrazu i efektami fotograficznymi (dostępnymi w przypadku fotografowania i filmowania), a także zaawansowanymi funkcjami fotograficznymi, trwałą obudową ze stopu magnezu oraz migawką obliczoną na 150 tys. cykli roboczych, sprawiają, że aparat należy do klasy zaawansowanej”.

Nagroda TIPA dla najlepszego prostego aparatu kompaktowego: Nikon COOLPIX S01

Komentarz jury TIPA: „Miniaturowy S01 o rozdzielczości 10,1 mln pikseli jest wyposażony w matrycę CCD o wymiarach 1/2,9 cala i obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR z 3-krotnym zoomem, który zapewnia odpowiednik ogniskowej obiektywu 29–87 mm (format 35 mm). Aparat waży zaledwie 96 g, ma wymiary 51,2 x 77 x 17,2 mm i oferuje zakres czasów otwarcia migawki 1–1/2000 s, zakres czułości ISO 80–1600 oraz możliwość nagrywania filmów HD w trybie MOV (MPEG-4 i AVC/H.264). Model jest wyposażony w wiele programów tematycznych i możliwość edytowania w aparacie efektów specjalnych, a także kompensację ekspozycji w zakresie +/-2 EV. Ekspozycja jest automatyczna, jak przystało na prosty, nadzwyczaj poręczny aparat kompaktowy”.

Nagroda TIPA dla najlepszego aparatu z superzoomem: Nikon COOLPIX P520

Komentarz jury TIPA: „Wbudowany obiektyw NIKKOR z 42-krotnym zoomem optycznym w modelu COOLPIX P520 oferuje zakres ogniskowej do 1000 mm i jest wyposażony we wbudowany system redukcji drgań (VR). Matryca o rozdzielczości 18,1 mln pikseli oferuje zakres czułości ISO 80–3200, który w niektórych trybach można jeszcze rozszerzyć. Model P520 jest wyposażony w wiele programów tematycznych i trybów kreatywnych, a ponadto umożliwia tworzenie filmów w wielu różnych rozdzielczościach, w tym Full HD. Minimalna odległość ogniskowania to 50 cm przy ustawieniu szerokokątnym, 1,52 m przy ustawieniu teleobiektywowym i 1 cm przy ustawieniu makro. Ruchomy wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 920 tys. punktów zapewnia doskonałą widoczność i stuprocentowe pokrycie kadru”.

NAGRODA TIPA DLA NAJLEPSZEGO OBIEKTYWU DO APARATU KOMPAKTOWEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH: Nikon 1 NIKKOR 11-27.5mm f/3.5-5.6

Komentarz jury TIPA: „Przeznaczony do wszystkich modeli aparatów kompaktowych Nikon 1 obiektyw NIKKOR 11–27,5 mm (odpowiednik 30–74 mm) ma wymiary zaledwie 57,5 x 31 mm i waży tylko 80 g. Obiektyw składa się z 8 soczewek w 8 grupach, przysłony złożonej z 7 listków, a także jednej soczewki ze szkła ED oraz jednej asferycznej i oferuje możliwość ustawienia ostrości już od 0,3 m. Zastosowano w nim mechanizm wewnętrznego ogniskowania (IF), który powoduje przemieszczanie się grup soczewek tylko podczas ustawiania ostrości. Obiektyw w niewielkim stopniu wpływa na rozmiary i wagę aparatu podczas przenoszenia i używania, przez co jest jego doskonałym i nadzwyczajnie poręcznym uzupełnieniem”.