02-06-2021

FIRMA NIKON INFORMUJE O OPROGRAMOWANIU NX FIELD – NOWYM SYSTEMIE DO ZDALNEGO FOTOGRAFOWANIA DLA PROFESJONALISTÓW

Firma Nikon ma przyjemność poinformować o oprogramowaniu NX Field, nowym systemie do zdalnego fotografowania, którego premierę zaplanowano na 17 czerwca 2021 r. NX Field będzie stanowić pomoc dla tych, którzy są na pierwszej linii fotografii reporterskiej i sportowej, umożliwiając użytkownikom łączenie kilku lustrzanek cyfrowych firmy Nikon, obsługę i dostosowywanie ustawień oraz automatyczne przesyłanie zdjęć zarejestrowanych przez aparaty na serwer FTP¹.

Oprogramowanie NX Field zostanie udostępnione przez NPS (Nikon Professional Services), organizację, za pośrednictwem której firma Nikon oferuje pomoc i usługi profesjonalnym fotografom na całym świecie. System jest kompatybilny z lustrzankami cyfrowymi Nikon D6 i Nikon D5, a w przyszłości jest planowane zapewnienie obsługi aparatów bezlusterkowych, takich jak Nikon Z 9, Z 7II i Z 6II.

Dzięki połączeniu kilku zgodnych lustrzanek cyfrowych firmy Nikon system umożliwia „głównemu” aparatowi jednoczesne sterowanie wyzwalaniem migawki w zdalnych aparatach. Aparaty można podłączyć kablem przewodowej sieci LAN lub za pośrednictwem bezprzewodowej sieci LAN².

Po pobraniu aplikacji NX Field wyzwalaniem migawki w zdalnych aparatach można sterować z poziomu smartfona lub tabletu. Aplikacja może być używana do łatwego zdalnego wykonywania szeregu zadań, w tym sprawdzania podglądu na żywo przez obiektyw, zmieniania ustawień aparatu oraz sprawdzania i przesyłania zdjęć zarejestrowanych przez aparaty.

Oprogramowanie NX Field umożliwia zdalne fotografowanie poprzez sieć 5G³ lub Internet, co oznacza, że można go używać przebywając w znacznej odległości od aparatów. Na przykład, przy jego użyciu można spoza Japonii obsługiwać aparaty ustawione w Tokio.

Ponadto, ze względu na możliwość ustawienia zdalnych aparatów w trudno dostępnych miejscach, np. na linii mety wyścigu lub przy kopule stadionu, oprogramowanie NX Field pomaga uchwycić decydujące chwile z perspektyw i pod kątami, które dotychczas stanowiły wyzwanie.

Co więcej, system umożliwia natychmiastowe i automatyczne przesyłanie zdjęć z aparatu głównego oraz z aparatów zdalnych na serwer FTP.

Firma Nikon będzie stale aktualizować oprogramowanie NX Field i wspierać profesjonalnych fotografów wykonujących zdjęcia reportażowe i sportowe.

Aby korzystać z systemu NX Field, trzeba zainstalować (za opłatą) dedykowane oprogramowanie aparatu i pobrać aplikację NX Field⁴ na urządzenie inteligentne. Szczegółowe informacje dotyczące instalowania zamieszczono w witrynie internetowej NPS.

¹ FTP to skrót od „File Transfer Protocol” oznaczający protokół przesyłania plików.
² Połączenie bezprzewodowe wymaga użycia przekaźnika bezprzewodowego WT-5 lub WT-6.
³ Występują pewne ograniczenia. Wymagany jest router obsługujący przekierowanie portów. Gdy do obsługiwania zdalnego aparatu jest używany Internet, w celu zapewnienia bezpiecznej łączności zaleca się korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN).
⁴ Aplikację NX Field na urządzenia inteligentne można pobrać bezpłatnie z serwisu App Store®. Po zainstalowaniu dedykowanego oprogramowania aparatu można używać urządzenia iPhone® lub iPad®, na którym została zainstalowana aplikacja. Więcej informacji zamieszczono w witrynie NPS.

Informacje o firmie Nikon

Firma Nikon to czołowy na świecie dostawca produktów i usług do fotografowania i wideofilmowania. Jej innowacyjna technologia optyczna – od aparatów i obiektywów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, po akcesoria systemowe – opiera się na ponad 100-letnim doświadczeniu. Marka jest na całym świecie ceniona za ustanawianie nowych standardów w dziedzinie projektowania i jakości konstrukcji optycznych, a rewolucyjne aparaty bezlusterkowe z serii Z firmy Nikon i obiektywy NIKKOR Z reprezentują nowy poziom parametrów optycznych.

Firma Nikon odgrywa czołową rolę w rozwoju kultury fotografii i umożliwia niektórym z najlepszych artystów wizualnych na świecie wykorzystanie potencjału twórczego poprzez opowiadanie historii obrazem. Wielokrotnie nagradzany sprzęt firmy Nikon pozwala fotografom i filmowcom na realizowanie kreatywnych wizji na najwyższym poziomie.

Jako zaufany i wizjonerski partner jednoczy twórców treści na wszystkich poziomach dzięki zaangażowanej społeczności, niezrównanej wiedzy technicznej i zapewnianiu dostępu do zasobów edukacyjnych, poprzez inicjatywy takie jak Akademia Nikona.