18-02-2016

Portret dla każdego – czyli kurs sztuki portretowania od Akademii Nikona

Możliwość zrobienia portretu jest w zasięgu ręki każdego. Wystarczy wyjąć smartphone, wymusić na pozującym uśmiech i wcisnąć przycisk. Jak jednak oddać prawdziwe emocje, uchwycić głębię spojrzenia i przełamać nieśmiałość? Co zrobić, gdy z idealnego ujęcia wyszło wyblakłe lub prześwietlone zdjęcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy podczas warsztatów oferowanych przez Akademię Nikona - „Portret dla początkujących” oraz „Edycja portretu od A do Z”.

Głównym zadaniem fotografów jest dokumentowanie otaczającego świata. Uważna obserwacja rzeczywistości pozwala zatrzymać w kadrze ulatujące chwile i zarejestrować najważniejsze momenty. W którą jednak stronę zwrócić obiektyw, aby zdjęcie było czymś więcej niż ładnym obrazkiem? Najbardziej naturalnym obiektem do fotografowania jest człowiek – jego emocje i uczucia wyrażone w drobnych gestach i mimice. A ile ludzi, tyle odmiennych twarzy, dlatego fotografia portretowa uznawana jest za najstarszą i jedną z najbardziej wymagających dziedzin.

To właśnie sztuce portretowania poświęcony jest warsztat „Portretu dla początkujących”, którego idealnym uzupełnieniem jest kurs „Edycji portretu od A do Z”. Oba oferowane przez Akademię Nikona szkolenia skierowane są do wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w trudnej dziedzinie portretów fotograficznych. Podczas warsztatów początkujący fotografowie zdobędą praktyczne umiejętności i poznają triki stosowane przez profesjonalistów. Uczestnicy nauczą się również dobierać sprzęt, a także edytować zdjęcia w profesjonalnym programie, tak aby powstał unikatowy i wyróżniający się obraz.

Warsztaty „Portretu dla początkujących” odpowiedzą na pytanie jak zrobić świetne portrety, będąc początkującym fotografem. Zajęcia poprowadzi doświadczony portrecista, współpracujący z agencjami w Polsce i w Austrii – Michał Korta. Na warsztatach fotograf podzieli się doświadczeniem w wydobywaniu emocji pozującego i pokaże jak sprawić, by nieznajomy ukazał przed obiektywem swoje prawdziwe oblicze.

Podczas kursu prowadzący przeanalizuje zdjęcia przyniesione przez Uczestników, a także przedstawi elementy kompozycji obrazu oraz krótką historię portretu w fotografii. To świetna okazja, aby nauczyć się pracy nad idealnym ujęciem w różnych warunkach i okolicznościach. Zajęcia wprowadzające w świat fotografii portretowej zawierać będą również opis technik poprawiających komfort pracy. Uczestnicy poznają ciekawostki z zakresu psychologii oraz dostaną porady jak przezwyciężyć wstyd i przełamać opór w pracy z nieznajomymi.

Dla miłośników fotografii, którzy nie chcą kończyć pracy nad zdjęciem w momencie jego zrobienia, Akademia Nikona przygotowała kurs „Edycja portretu od A do Z”. To niepowtarzalna okazja nauczenia się edycji i retuszu zdjęcia oraz pracy nad portretem studyjnym, dziecięcym, wakacyjnym, ślubnym czy rodzinnym. Celem kursu jest zachęcenie uczestników do dostrzegania w zdjęciu ukrytego potencjału, który można wykorzystać przy pomocy prostych chwytów edycyjnych. Prowadzący Grzegorz Moment Płaczek, specjalista od fotografii ślubnej, zaprezentuje najbardziej przydatne i szybkie triki edytorskie. Uczestnicy nauczą się m.in. wywoływania plików RAW oraz rozwiązywania problemów związanych z barwami, ostrością i fakturą cery. Dzięki kursowi wyeliminują błędy edytorskie oraz poznają środowisko pracy i program Photoshop.

Kursy fotografii portretowej pozwalają na poznanie świata profesjonalnej fotografii oraz skorzystania z zawodowego sprzętu używanego w studiu i w plenerach. Na wszystkich zainteresowanych czekają ciekawe zajęcia w formie wykładów oraz zadań praktycznych. To niepowtarzalna okazja, aby amatorskie zamiłowanie do portretowania przekształcić w profesjonalne zajęcie.

Więcej informacji na temat kursów Akademii Nikona oraz zapisy prowadzone są na stronach internetowych:

www.akademianikona.pl/warsztaty/135/portret-dla-poczatkujacych

www.akademianikona.pl/kursy/54/edycja-portretu-od-a-do-z-kurs-photoshop-dla-fotografujacych/