Sebastián Liste

Fotografia prasowa

Przez ostatnich osiem lat fotografowałem Amazonię, a drogi transamazońskiej nie można pominąć. W niektórych przypadkach wylesianie i kolonizacja powodują nieodwracalne szkody w tym delikatnym ekosystemie, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. Mam nadzieję, że ta seria zdjęć uświadomi ludziom, z jaką rzeczywistością zmagają się te odległe społeczności.

Informacje o specjalnym projekcie

Sebastián Liste pokazuje złożony wpływ przebudowy Transamazoniki na lasy deszczowe Amazonii, ich krajobraz oraz zamieszkujące je społeczności.P: Dlaczego jako temat swojego projektu wybrałeś drogę Transamazonika?

Przez ostatnich osiem lat fotografowałem Amazonię, a drogi transamazońskiej nie można pominąć. To trzecia co do długości droga w Brazylii, dzięki której kraj ten zajmuje pozycję jednego z najważniejszych światowych eksporterów mięsa, kawy, cukru i soi – pochodzących z farm położonych w lasach tropikalnych.

P: Powiedziałeś, że warunki pracy były trudne. Co było największym wyzwaniem podczas realizacji tego projektu?

Pogoda w Amazonii zmienia się bardzo szybko. Po niezwykle suchej i gorącej pogodzie może gwałtownie zacząć się ulewny deszcz. Dlatego trzeba przygotować się na każde warunki. Wędrując przez las przez około dziesięć godzin dziennie byłem narażony na różnorodne warunki atmosferyczne, dlatego potrzebowałem wytrzymałego i niezawodnego sprzętu, który pozwoliłby mi na fotografowanie w każdej sytuacji. Ze względu na dokładne zabezpieczenie przez czynnikami atmosferycznymi, aparaty D850 i Z 7 sprostały tym wymaganiom.

P: Wykonałeś zdjęcie młodej dziewczyny wśród fioletowych kwiatów głęboko w lesie deszczowym. Dlaczego uważasz je za wyjątkowe?

Dla mnie zdjęcie to jest spokojne ale emocjonalne. Nie ma na nim żadnej akcji, ale jest piękne i intensywne. Z punktu widzenia estetyki, aparat D850 uchwycił prawdziwą fakturę i detale, nadając znaczenie tej chwili.

P: Jaki sprzęt wziąłeś ze sobą i jak się sprawdził?

Realizując ten projekt wykonywałem zdjęcia aparatem bezlusterkowym Z 7, a także lustrzanką D850. Aparat Z 7 zapewnia niewiarygodne odwzorowanie szczegółów i idealnie sprawdza się w warunkach słabego oświetlenia, co było szczególnie ważne w Amazonii przy fotografowaniu w świetle zastanym. Aparat jest również solidny i trwały, więc nie bałem się używać go w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych.

Lustrzanka D850 charakteryzuje się natomiast szybkością, wysoką rozdzielczością i ostrością – właśnie te cechy są mi potrzebne, aby wykonywać zdjęcia o wysokiej jakości i uchwycić ulotne chwile oddające ulotne chwile obrazy często ulotnych chwil w skomplikowanej scenerii.


P: Jaki przekaz chcesz zaprezentować w ramach specjalnego projektu firmy Nikon?

Jestem bardzo wdzięczny firmie Nikon za sfinansowanie tego projektu, dzięki czemu mogłem realizować moją pasję. Pracowałem w Amazonii przez długi czas, dlatego bardzo ważna jest dla mnie możliwość opowiadania historii społeczności, które spotkałem. W niektórych przypadkach wylesianie i kolonizacja Amazonii powoduje nieodwracalne szkody, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. Mam nadzieję, że ta seria zdjęć pomoże w pewnym stopniu nagłośnić problem i uświadomi ludziom, z jaką rzeczywistością zmagają się te odległe społeczności.


Poznaj innych ambasadorów marki Nikon