Czym jest błękitna godzina

FOTOGRAFOWANIE W CZASIE BŁĘKITNEJ GODZINY

Termin „błękitna godzina” wywodzi się od hiszpańskiego „la hora azul” lub francuskiego „l'heure bleue” i oznacza czas tuż przed wschodem Słońca lub zaraz po jego zachodzie. Błękitna godzina jest znana ze względu na romantyczne skojarzenia, które budzi, a także oszałamiające wrażenia wizualne, które zapewnia w dramatycznych scenach zarejestrowanych na filmach i zdjęciach.

Nikon D7000, f/29, 30 s, ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II

CZYM JEST BŁĘKITNA GODZINA

To ta chwila, kiedy niebo wpada w odcień głębokiego błękitu, a światło jest wystarczająco miękkie, aby wydobyć większość ciemnych obszarów w ujęciu bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia. Odpowiedzialne za ten efekt jest tzw. rozpraszanie Rayleigha – proces, w którym światło rozprasza się na cząsteczkach mniejszych niż długość fali światła widzialnego. Proces ten odpowiada też za błękit nieba.

Gdy Słońce znajdzie się pod horyzontem, nie oświetla już bezpośrednio terenu, tylko górne warstwy atmosfery. Okres, w którym Słońce znajduje się do sześciu stopni pod horyzontem, nosi nazwę zmierzchu cywilnego. W tym okresie światło czerwone, które ma większą długość fali niż światło niebieskie, przenika przez atmosferę do przestrzeni kosmicznej, podczas gdy błękity ulegają rozproszeniu.

Rankiem błękitna godzina występuje tuż przed złotą godziną na początku świtu cywilnego, która ma miejsce około 30 minut przed wschodem Słońca. Wieczorem można ją zaobserwować pod koniec zmierzchu cywilnego, tuż po złotej godzinie – mniej więcej 10–15 minut po zachodzie Słońca.

TYPOWE OBIEKTY, KTÓRE MOŻESZ FOTOGRAFOWAĆ

Technika fotografowania w czasie błękitnej godziny nie jest trudna do opanowania, ponieważ zazwyczaj nie trzeba zwracać uwagi na ostre światło czy cienie na zdjęciu. Błękitna godzina umożliwia zarejestrowanie doskonałych pejzaży, scenerii miejskich i ujęć portretowych, ponieważ padające wówczas miękkie światło tworzy na zdjęciach ulotny nastrój.

PRZEWODNIK PO FOTOGRAFOWANIU W CZASIE BŁĘKITNEJ GODZINY

Jeśli to Twoje pierwsze podejście do fotografowania w czasie błękitnej godziny, zapoznaj się z poniższymi pomocnymi wskazówkami.

• Błękitna godzina zależy od lokalizacji geograficznej. Pamiętaj, aby sprawdzić godzinę lokalnego wschodu i zachodu Słońca.
• Planuj z wyprzedzeniem i dojedź na miejsce wcześniej. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na przygotowanie sprzętu.
• Zamocuj aparat na statywie w celu zapewnienia stabilności i skadruj ujęcie tak, aby linia horyzontu stanowiła jego tło.
• Zastosuj jak najniższą wartość ISO, aby uniknąć efektu ziarna lub szumu na zdjęciu.
• W czasie błękitnej godziny musisz stosować dłuższy czas otwarcia migawki, aby odpowiednio naświetlić zdjęcia. Skorzystaj z trybu preselekcji czasu otwarcia migawki lub trybu ręcznego, ponieważ pozwalają one na manualne ustawienie czasu otwarcia migawki.
• Aby uzyskać ostre zdjęcia, wyzwalaj migawkę zdalnie lub skorzystaj z funkcji samowyzwalacza. Przy naciskaniu spustu migawki może czasem dojść do poruszenia aparatu, co spowoduje rozmycie zdjęcia.
• Zrób kilka zdjęć próbnych i sprawdź histogram, aby upewnić się, że nie występują obszary prześwietlone ani niepożądane cienie.

Jeśli fotografujesz za pomocą lustrzanki cyfrowej, poeksperymentuj z trybem HDR (wysoki zakres dynamiki). Obraz HDR składa się z kilku ujęć, zarejestrowanych z różnymi ustawieniami ekspozycji, które są łączone w jedno zdjęcie w postprodukcji. Niektóre lustrzanki cyfrowe Nikon mają wbudowany tryb HDR, który pozwala na wielokrotne zarejestrowanie danego ujęcia, a następnie połączenie obrazów w aparacie i utworzenie zdjęcia HDR.