Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych zostało już zakończone

Nagroda Environmental Photographer of the Year

Trwa ocenianie prac zgłoszonych do konkursu Environmental Photographer of the Year 2021 organizowanego przez Nikon, WaterBear i CIWEM. Ten doroczny konkurs już od 14 lat stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości problemów środowiskowych, które zagrażają naszej planecie. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla ludzkiej zdolności do przetrwania i wprowadzania innowacji oraz ma na celu zaprezentowanie obrazów, które skłaniają do myślenia i zwracają uwagę na nasz wpływ na środowisko naturalne.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Environmental Photographer of the Year 2021 zostało już zakończone. Wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas konferencji COP26 w listopadzie 2021 r.

Przedstawiamy jury tegorocznego konkursu

Brytyjski fotograf Ope Odueyungbo, norweska fotograf Lina Kayser, brytyjski fotograf Alfie Bowen, fotograf współpracujący z The New York Times i zdobywca nagrody Pulitzera w kategorii Feature Photography Josh Haner, projektant Marquise Stillwell, działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej Frances Fox, dyrektor ICCCAD Saleemul Huq, fotograf Ben Moore, inżynier budownictwa Diana Abrunhosa i dyrektor generalny CIWEM Terry Fuller dokonają przeglądu zgłoszeń i wybiorą zwycięskie zdjęcia.

Alfie Bowen, członek społeczności Z Creators

Alfie to wielokrotnie nagradzany brytyjski fotograf z autyzmem. Jego artystyczną wizję kształtuje ogromna dbałość o szczegóły i niezachwiana determinacja w udowadnianiu, że ludzie się mylą. Gdy został odrzucony przez rówieśników, Alfie odkrył sympatię do zwierząt, która pomogła mu przetrwać najtrudniejsze chwile. Jako dziecko szukał pocieszenia w magazynach przyrodniczych i filmach dokumentalnych. Teraz, gdy dorósł, jego prace były prezentowane przez BBC Earth i chwalone przez znane osobistości, takie jak sir David Attenborough. Inspirująca historia Alfiego sprawiła, że współpracuje on z organizacjami charytatywnymi w celu zwiększania świadomości na temat dzikiej przyrody i autyzmu. Od 2021 roku Alfie jest jednym członków społeczności Z Creators.

Lina Kayser, członkini społeczności Z Creators

Lina jest norweską fotograf mieszkającą w Dovrefjell. Specjalizuje się w fotografowaniu zimnych i odległych miejsc na północy, a także kruchego życia Arktyki. Oprócz indywidualnych projektów fotograficznych Lina prowadzi warsztaty fotograficzne zarówno w Norwegii, jak i za granicą, a także wyprawy statkiem na Svalbard. Z wielkim zamiłowaniem do dzikiej przyrody w Skandynawii i Arktyce, Lina korzysta z mediów społecznościowych, aby dzielić się swoimi perspektywami. Lina współpracuje z firmą Nikon od 2017 r., a teraz należy też do społeczności Z Creators.

Ben Moore, członek społeczności Z Creators

Ben Moore jest fotografem komercyjnym – samoukiem, specjalizującym się w fotografii lotniczej, architektonicznej i miejskiej. Jego styl jest nieco nastrojowy, oszczędny z ziemistymi odcieniami. Ma zamiłowanie do używania linii, które nadają jego zdjęciom ostry wygląd, który szokuje i ekscytuje widzów. Ben współpracuje z firmą Nikon od sierpnia 2020 r. jako członek społeczności Z Creators.

Frances Fox, młodzieżowa działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej

Frances jest młodzieżową aktywistką na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, założycielką i brytyjską dyrektor programu Climate Live, a także międzynarodową koordynatorką ds. kontaktów z artystami i prelegentami w ramach tej inicjatywy. Climate Live przygotowuje koncerty na całym świecie, wykorzystując siłę muzyki do angażowania i edukowania ludzi w dziedzinie ochrony środowiska oraz mobilizowania ich do działań na rzecz ochrony klimatu. Frances jest również koordynatorką festiwali w organizacji UK Student Climate Network i pomaga w przygotowywaniu międzynarodowych kampanii z ruchem Fridays For Future (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny). Frances reprezentowała strajkujących w brytyjskich szkołach, gdy stanęła na tej samej scenie co Greta Thunberg w Bristolu, przemawiając do 30 000 osób domagających się od rządu i przedsiębiorstw działań zapobiegających zmianom klimatycznym.

Ope Odueyungbo, fotograf

Ope zaczął fotografować w wieku 16 lat, a jego styl i twórczość zmieniały się na przestrzeni lat , ponieważ docenia on wszystkie rodzaje fotografii. Zawsze jednak lubił specjalizować się w fotografii ulicznej, portretowej i architektonicznej. Prace Ope zostały opublikowane przez wydawnictwo Trope w książce Parallel Lines wydanej w 2019 r., jego pierwszej indywidualnej publikacji książkowej, oraz w drugim tomie z serii Trope's Emerging Photographers Series, nowej kolekcji poświęconej pracom młodych i debiutujących fotografów z całego świata. Zdjęcia Ope to studium kontrastu, ukazujące dwoistość perspektywy widoczną w jego pracy zawodowej i osobistej: ekstrawertyk i introwertyk, zdjęcia miejskie/architektoniczne i osobiste/rodzinne. Ope stara się przyciągnąć uwagę widzów, czyniąc to, co zwykłe niezwykłym, wciągając ich poprzez stosowanie wiodących linii, siatek i geometrycznych wzorów oraz eksperymentowanie z odległościami i punktami widzenia.

Diana Abrunhosa, inżynier budownictwa

Diana jest inżynierem budownictwa w Zespole Wodnym w ARUP i członkiem założycielem CIWEM. Diana zawsze inspirowała się ochroną zasobów wodnych, zrównoważonym rozwojem oraz możliwościami miast w dziedzinach dostosowywania się do środowiska i walki ze zmianami klimatu. Odgrywa aktywną rolę jako ambasador koncepcji edukacyjnej STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics), biorąc udział w kilku programach szkolnych mających na celu podnoszenie świadomości zasad zrównoważonego rozwoju.

Terry Fuller, dyrektor generalny CIWEM

Terry ma ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie gospodarki wodnej i ochrony środowiska, kierował od strony technicznej dużymi projektami w jednych z najpiękniejszych i najbardziej wymagających miejsc na świecie. Terry z pasją dąży do osiągnięcia przez świat zerowej emisji dwutlenku węgla i zdaje sobie sprawę, że osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. w kraju nie zapobiegnie katastrofalnemu globalnemu ociepleniu przewidywanemu przy obecnych trendach. Przed poświęceniem się w pełni pracy w CIWEM, Terry był i pozostaje aktywnym członkiem tej organizacji.

Marquise Stillwell, projektant

Fundamentem działalności, którą Marquise Stillwell prowadzi od dwóch dekad jest ciekawości ludzi i przestrzeni, która później przerodziła się w pasję do projektowania systemów sprawiających, że wszystkie środowiska stają się lepsze dla każdego. W 2009 roku Marquise założył Openbox – studio projektowo-badawcze z siedzibą w Nowym Jorku, które działa na styku ludzi i systemów. Marquise Stillwell jest projektantem oraz katalizuje powstawanie społeczności w dziedzinach projektowania, sztuki i kultury. Marquise jest też członkiem komitetu doradczego High Line Advisory Committee oraz organizacji Urban Design Forum.

Josh Haner, fotograf

Josh jest etatowym fotografem i starszym redaktorem ds. fotografii w The New York Times. W 2014 r. otrzymał nagrodę Pulitzera w kategorii Feature Photography, a ostatnie siedem lat spędził pracując na całym świecie, aby udokumentować palące i różnorodne realia zmian klimatycznych. Nagrywając materiały z dronów oraz wykonując zdjęcia z ziemi bada konsekwencje ponoszone przez ocieplający się świat. Jego reportaże fotograficzne i filmowe zostały uhonorowane nagrodami w konkursach World Press Photo, Pictures of the Year International oraz National Press Photographers Association.

Saleemul Huq, dyrektor ICCCAD

Saleemul Huq jest dyrektorem International Centre for Climate Change and Development (Międzynarodowego Centrum ds. Zmian Klimatu i Rozwoju, ICCCAD) w Bangladeszu oraz ekspertem w dziedzinie powiązań między zmianami klimatycznymi a zrównoważonym rozwojem, zwłaszcza z perspektywy krajów rozwijających się. Był głównym autorem rozdziału poświęconego adaptacji i zrównoważonemu rozwojowi w trzecim raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz głównym autorem rozdziału poświęconego łagodzeniu zmian klimatu i adaptacji do ich skutków w czwartym raporcie IPCC.

Kategorie konkursu

Konkurs Environmental Photographer of the Year wspiera pilne wezwania do realizowania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, uznając skomplikowane, wzajemnie powiązania rozwoju, ograniczania ubóstwa, równości, bezpieczeństwa i działań na rzecz ochrony klimatu, a także bezprecedensowy wysiłek wszystkich grup społecznych, konieczny do rozwiązywania zasadniczych problemów współczesności.

Nagroda Environmental Photographer of the Year

Nagroda główna zostanie przyznana jednemu zdjęciu, które pogłębia zrozumienie przyczyn i skutków zmian środowiskowych oraz nierówności społecznych, wskazuje rozwiązania problemów klimatycznych i ekologicznych oraz inspiruje nas do prowadzenia zrównoważonego stylu życia.

Pakiet nagród dla zwycięskiego fotografa obejmuje:

  • nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 GBP oraz dyplom,
  • rozkładówkę i wywiad w magazynie The Environment wydawanym przez CIWEM,
  • profil na platformie WaterBear,
  • artykuł w witrynie internetowej firmy Nikon Europe
  • i nie tylko.

Nagroda Young Environmental Photographer of the Year

Nagroda ta, przygotowana we współpracy z firmą Nikon, ma na celu pokazanie najlepszych zdjęć o tematyce ekologicznej, wykonanych przez młodych fotografów w wieku do 21 lat.

Pakiet nagród dla zwycięskiego fotografa obejmuje:

  • aparat Nikon Z + 3 obiektywy firmy Nikon,
  • profil na platformie WaterBear,
  • artykuł w witrynie internetowej firmy Nikon Europe,
  • wywiad w magazynie The Environment wydawanym przez CIWEM
  • i nie tylko.
Dodatkowe nagrody i możliwości publikacji są przyznawane w następujących kategoriach:

Nagroda fundacji Resilient Foundation (Resilient Award)

Ta kategoria, organizowana we współpracy z fundacją Resilient Foundation prezentuje wpływ opowiadania historii poprzez fotografię. Nagroda zostanie przyznana pojedynczemu zdjęciu zawierającemu fascynującą narrację, która edukuje, szerzy nadzieję i inspiruje do działania.

Fundacja Resilient Foundation powstała w odpowiedzi na brak działań związanych z szybko zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Fundacja nagłaśnia najbardziej palące problemy naszych czasów wykorzystując moc inspirującej narracji.

Nagroda Środowiska przyszłości (Environments of the Future)

Ta nagroda jest kroniką zmian środowiskowych spowodowanych wpływem ludzkości i daje wgląd w naszą przyszłość. Fotografie pokażą odporność ludzi i środowisk w obliczu niekorzystnych zjawisk, a także stawianie czoła wyzwaniom związanym ze degradacją środowiska, bezpieczeństwem energetycznym i ochroną zasobów naturalnych.

Nagroda Zrównoważone miasta (Sustainable Cities)

Ta kategoria zwraca uwagę na obszary zabudowane oraz społeczności i zwierzęta, które je zamieszkują. Obejmuje inteligentne i odporne na kryzysy miasta, transport, gospodarowanie odpadami oraz powiązania między przyrodą, społeczeństwem i infrastrukturą. Fotografie będą obejmować proekologiczne rozwiązania w dziedzinach inżynierii, projektowania, materiałów i konstrukcji.

Nagroda Działania na rzecz klimatu (Climate action)

Ta nagroda ma na celu badanie zrównoważonego rozwoju w dziedzinach ochrony środowiska i gospodarki, a także pokazanie powiązań człowieka ze światem przyrody oraz naszych działań na rzecz jego ochrony. Fotografie podkreślą naturalną i społeczną wartość środowiska, przystępne cenowo źródła czystej energii, jak również innowacyjne sposoby dostosowywania się do zmian środowiskowych oraz ich łagodzenia.

Nagroda Woda i bezpieczeństwo (Water and Security)

Ta kategoria ma zachęcić do analizowania skomplikowanych związków między dostępem do czystej wody i urządzeń sanitarnych, równością płci oraz bezpieczeństwem, aby badać stale rosnące zapotrzebowanie na wodę oraz rolę równości w każdym aspekcie gospodarowania wodą, od niedoboru wody po powodzie.

Nagroda publiczności (People's Choice)

To szansa dla wszystkich, aby zagłosować na najlepsze zdjęcie o tematyce ekologicznej 2021 roku. Jedna nagroda publiczności (People’s Choice) zostanie przyznana fotografii, która zdobędzie najwięcej głosów w plebiscycie online. Zwycięzca dołączy do grona laureatów wybranych przez jury w roku 2021 a jego praca zostanie będzie prezentowana na wystawie Environmental Photographer of the Year.

Prześlij swoje najlepsze prace, aby zyskać szansę na wygraną! Aby uzyskać więcej informacji na temat przesyłania zgłoszeń, odwiedź oficjalną stronę konkursu Environmental Photographer of the Year tutaj.