Nagroda Environmental Photographer of the Year

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Environmental Photographer of the Year 2021 organizowanego przez Nikon, WaterBear i CIWEM. Ten doroczny konkurs już od 14 lat stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości problemów środowiskowych, które zagrażają naszej planecie. Nagroda ta jest wyrazem uznania dla ludzkiej zdolności do przetrwania i wprowadzania innowacji oraz ma na celu zaprezentowanie obrazów, które skłaniają do myślenia i zwracają uwagę na nasz wpływ na środowisko naturalne.

Udział w konkursie jest bezpłatny dla wszystkich grup wiekowych. Do przesyłania najbardziej prowokujących, emocjonujących i urzekających fotografii o tematyce ekologicznej zachęcamy zarówno fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Uczestnicy konkursu mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, przyznawane w 8 kategoriach, oraz nagrodę główną Environmental Photographer of the Year 2021.

Kategorie konkursu

Konkurs Environmental Photographer of the Year wspiera pilne wezwania do realizowania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, uznając skomplikowane, wzajemnie powiązania rozwoju, ograniczania ubóstwa, równości, bezpieczeństwa i działań na rzecz ochrony klimatu, a także bezprecedensowy wysiłek wszystkich grup społecznych, konieczny do rozwiązywania zasadniczych problemów współczesności.

Nagroda Environmental Photographer of the Year

Nagroda główna zostanie przyznana jednemu zdjęciu, które pogłębia zrozumienie przyczyn i skutków zmian środowiskowych oraz nierówności społecznych, wskazuje rozwiązania problemów klimatycznych i ekologicznych oraz inspiruje nas do prowadzenia zrównoważonego stylu życia.

Pakiet nagród dla zwycięskiego fotografa obejmuje:

  • nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 GBP oraz dyplom,
  • rozkładówkę i wywiad w magazynie The Environment wydawanym przez CIWEM,
  • profil na platformie WaterBear,
  • artykuł w witrynie internetowej firmy Nikon Europe
  • i nie tylko.

Nagroda Young Environmental Photographer of the Year

Nagroda ta, przygotowana we współpracy z firmą Nikon, ma na celu pokazanie najlepszych zdjęć o tematyce ekologicznej, wykonanych przez młodych fotografów w wieku do 21 lat.

Pakiet nagród dla zwycięskiego fotografa obejmuje:

  • aparat Nikon Z + 3 obiektywy firmy Nikon,
  • profil na platformie WaterBear,
  • artykuł w witrynie internetowej firmy Nikon Europe,
  • wywiad w magazynie The Environment wydawanym przez CIWEM
  • i nie tylko.
Dodatkowe nagrody i możliwości publikacji są przyznawane w następujących kategoriach:

Nagroda fundacji Resilient Foundation (Resilient Award)

Ta kategoria, organizowana we współpracy z fundacją Resilient Foundation prezentuje wpływ opowiadania historii poprzez fotografię. Nagroda zostanie przyznana pojedynczemu zdjęciu zawierającemu fascynującą narrację, która edukuje, szerzy nadzieję i inspiruje do działania.

Fundacja Resilient Foundation powstała w odpowiedzi na brak działań związanych z szybko zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Fundacja nagłaśnia najbardziej palące problemy naszych czasów wykorzystując moc inspirującej narracji.

Nagroda Środowiska przyszłości (Environments of the Future)

Ta nagroda jest kroniką zmian środowiskowych spowodowanych wpływem ludzkości i daje wgląd w naszą przyszłość. Fotografie pokażą odporność ludzi i środowisk w obliczu niekorzystnych zjawisk, a także stawianie czoła wyzwaniom związanym ze degradacją środowiska, bezpieczeństwem energetycznym i ochroną zasobów naturalnych.

Nagroda Zrównoważone miasta (Sustainable Cities)

Ta kategoria zwraca uwagę na obszary zabudowane oraz społeczności i zwierzęta, które je zamieszkują. Obejmuje inteligentne i odporne na kryzysy miasta, transport, gospodarowanie odpadami oraz powiązania między przyrodą, społeczeństwem i infrastrukturą. Fotografie będą obejmować proekologiczne rozwiązania w dziedzinach inżynierii, projektowania, materiałów i konstrukcji.

Nagroda Działania na rzecz klimatu (Climate action)

Ta nagroda ma na celu badanie zrównoważonego rozwoju w dziedzinach ochrony środowiska i gospodarki, a także pokazanie powiązań człowieka ze światem przyrody oraz naszych działań na rzecz jego ochrony. Fotografie podkreślą naturalną i społeczną wartość środowiska, przystępne cenowo źródła czystej energii, jak również innowacyjne sposoby dostosowywania się do zmian środowiskowych oraz ich łagodzenia.

Nagroda Woda i bezpieczeństwo (Water and Security)

Ta kategoria ma zachęcić do analizowania skomplikowanych związków między dostępem do czystej wody i urządzeń sanitarnych, równością płci oraz bezpieczeństwem, aby badać stale rosnące zapotrzebowanie na wodę oraz rolę równości w każdym aspekcie gospodarowania wodą, od niedoboru wody po powodzie.

Nagroda publiczności (People's Choice)

To szansa dla wszystkich, aby zagłosować na najlepsze zdjęcie o tematyce ekologicznej 2021 roku. Jedna nagroda publiczności (People’s Choice) zostanie przyznana fotografii, która zdobędzie najwięcej głosów w plebiscycie online. Zwycięzca dołączy do grona laureatów wybranych przez jury w roku 2021 a jego praca zostanie będzie prezentowana na wystawie Environmental Photographer of the Year.

Prześlij swoje najlepsze prace, aby zyskać szansę na wygraną! Aby uzyskać więcej informacji na temat przesyłania zgłoszeń, odwiedź oficjalną stronę konkursu Environmental Photographer of the Year tutaj.